Pojďme si tento ráj (logicky oblíbený u hollywoodských filmařů) nejdříve zařadit na mapě. Určitě už jste někdy zaslechli pojem Oceánie. Jde o zeměpisný a kulturní celek, který zahrnuje přes dvacet tisíc ostrovů v Tichém oceánu. Oficiálně sem patří také Austrálie. Nejmenší kontinent nám ale tentokrát poslouží jen jako další záchytný bod.

Tichomořské ostrůvky Oceánie jsou rozesety východně od Austrálie a dělí se do tří skupin: ostrovy Melanésie, Mikronésie a Polynésie. V samém srdci poslední oblasti, v tropech mezi rovníkem a obratníkem Kozoroha, se pak nachází Francouzská Polynésie.

Rozlehlé korálové  útesy jsou jako stvořené ke šnorchlování. Zdroj: Profimedia

Déle než dva týdny

Kdo se rozhodne pro tuto exotickou dovolenou, a hlavně má na bankovním účtu dostatek financí, vybírá většinou ze zájezdů delších než dva týdny. Vždyť jen přelet z Prahy zabere celý jeden den (časový posun 12 hodin) a nějaký ten čas spolkne i cestování po jednotlivých ostrůvcích.

Na 120 ostrovů Francouzské Polynésie je roztroušeno po oblasti rozlohou srovnatelné s celou Evropou. Jednotlivá místa se ale svým charakterem výrazně odlišují. Ostrovy sopečného původu strmě vyrůstají z hladiny oceánu a jsou bez lagun, zato s divokými pralesy na stráních.

Protipól představují atoly, tedy korálové pásy s vnitřní lagunou a jen menšími, víceméně plochými ostrůvky, na kterých klidně celý den nepotkáte živáčka. Pro zajímavost, atol Tetiaroa v minulosti vlastnil vyhlášený krasavec a slavný herec Marlon Brando, který tu natáčel hit Vzpoura na Bounty.

Čtěte také

Samoa je sopečného původu a lemují ji korálové útesy. Vnitrozemí je hornaté, nejvyšší hora Mauga Silisili má 1858 m. Žije zde téměř 200 tisíc obyvatel a hlavním městem je Apia.

Čtěte také

Perla z Polynésie, to je vzdálené a exotické Samojské souostroví

Božské pláže

Právě pro rozmanitost se sem hojně jezdí za poznáváním. V obecné nabídce tak krom horkého slunného počasí, božských pláží a korálových moří najdete také poučné a záživné výlety do vnitrozemí a na okolní ostrovy či adrenalinové zážitky jako koupání se žraloky, nebo naopak delfíny.

Mnoho turistů si brzy „ochočí" také místní krasavice s něžnou květinou za ouškem a stejně běžné jsou u místních dam věnce na hlavě. Návštěvu Francouzské Polynésie vám do konce života budou připomínat desítky neopakovatelných zážitků.

Bora Bora Zdroj: Shutterstock

Bora Bora

Na vyhlášený ráj na zemi vede z mezinárodního letiště ještě pořádná štreka. Od Tahiti odděluje Bora Bora 280 km, ovšem je to opravdová perla mezi perlami. Už jen pohled z vnitrostátního letadla při přistání donutí člověka vytáhnout fotoaparát a zběsile cvakat do všech stran. Toto místo je totiž poloatol – nachází se zde úchvatné korálové útesy, laguna plná krásných ryb, ale zároveň hlavní hornatý ostrov s vrcholem dosahujícím do výšky přes 700 metrů. Hotely jsou tvořeny chatkami přímo na hladině a výlet po laguně (opět v katamaránu) se zastávkami na šnorchlování a potápění s houfem žraloků je prostě dokonalý.

Moorea

Další z oblíbených míst je idylický ostrov Moorea ve tvaru srdce. I zde mají české CK pronajaté hotely, které jsou již v domorodém stylu – ke stavbě tak posloužily především všudypřítomné kokosové palmy. Na ostrově lze vidět dechberoucí scenérie, ovocné a vanilkové plantáže či staré polynéské chrámy (marae). Navštívit můžete i původní vesnice a ochutnat tradiční polynéské jídlo nebo se projet kolem ostrova na katamaránu a pohladit si lísavé rejnoky, kteří v jedné z mnoha zátok schválně narážejí turistům do nohou.

Tahaa Zdroj: Shutterstock

Tahaa

Leží ve stejné laguně jako Raiatea, bavíme se tedy o sesterském ostrově, který je snad ještě víc izolovaný a klidný. Polynésie je nádherná, ale ještě báječnější ji dělají místní lidé. Ochotní, usměvaví, přívětiví – za společnou fotku ještě poděkují. Stejní jsou i na zdejší farmě proslulých černých perel nebo u bazénků, kde se můžete čachtat se žraloky, želvami a nebezpečnou rybou ropušnicí.

Tahiti

Největší, nejznámější a současně hlavní ostrov oblasti má tvar osmičky, protože vznikl spojením dvou sousedních sopek. Do hlavního města Papeete míří většina mezistátních letů, a ostrov je tak nejvíc zasažen civilizací. To třeba znamená, že hotely a další budovy jsou zděné, ani tak ovšem o zajímavosti není nouze. Zátoka Matavai je místem, kam přistál slavný mořeplavec kapitán Cook s lodí Bounty, z vyhlídky na Tahiti Iti („Malé Tahiti") můžete pozorovat panorama druhé (větší) části ostrova a za návštěvu stojí také pidiřeka Vaimea. Její délka od pramene k ústí do oceánu je asi 200 metrů.

Čtěte také

Průzračná voda Atlantického oceánu a rudé krajina jasně vystihují drsné Lanzarote, nejsevernější z Kanárských ostrovů.

Čtěte také

Lanzarote, Kanárské ostrovy: Rudý, žhavý a malebný ostrov

Huahine

Ostrov vzdálený 175 km od Tahiti je trochu z ruky. Díky poloze se o Huahine ale říká, že se zde zastavil čas, a civilizací je poznamenaný minimálně.

Raiatea

Jde o druhý největší ostrov Francouzské Polynésie a význam má mimořádný: je náboženským, kulturním a historickým centrem a mateřskou zemí všech Polynésanů. Je tedy posvátný a vhodný jen na výlet. Po ostrově turisty přepravují džípy a z hor jsou krásné výhledy po okolní krajině, finále je u zříceného kráteru sopky.