Během cestování můžete zažít nejrůznější dobrodružství. Zároveň vás mohou potkat neuvěřitelné přírodní jevy, které vyvolávají hrůzu a úžas zároveň. Jednou z těchto vzácných událostí je hořící tornádo, známé také jako "firenado". Tato ohnivá podívaná je vedlejším produktem lesních požárů a nápadně se podobá skutečnému tornádu. Jen s tím rozdílem, že v případě firenada se ve víru točí spalující oheň.

Hořící vír nemá slitování

Firenado vznikne ve chvíli, když se obrovská oblast extrémně horkého vzduchu, například během lesního požáru, smíchá s chladnějším vzduchem ve vyšších vrstvách atmosféry. Kombinace vzestupných a sestupných proudů vytváří atmosférickou nestabilitu podobnou té, která způsobuje další vzdušné jevy, jako jsou třeba písečné víry. V případě firenada však hoří.

Ačkoliv ohnivý vír se obvykle rozptýlí během několika minut, vzácnější ohnivá tornáda se dokážou chovat podobně jako velké sopečné erupce. A umí za sebou nechat obrovskou zkázu. Jde o jeden z nejděsivějších jevů, jaké lidstvo zná.

Nové požáry i lidské oběti

Rozhodně se nejedná o vzácný úkaz, firenada se vyskytují častěji, než si lidé myslí. Většinou se objevují na okrajích lesních požárů a mohou způsobit rozšíření ohně. Jakmile se ale hořící vír dostane do obydlené oblasti, je situace kritická.

Čtěte také

Ačkoli se skutečná děsivá tornáda na našem území moc nevyskytují, občas se s nimi setkáme. Nejsilnější bylo roku 1910

Čtěte také

Jaká má být rychlá reakce, když přijde tornádo a nacházíte se doma?

Zřejmě nejvíce obětí si firenado vyžádalo během ničivého zemětřesení v japonském Kantó v roce 1923. Ohnivá bouře tu připravila o život bezmála 40 000 lidí. Obří firenado bylo zaznamenáno v roce 2018 i v Kalifornii při požáru nedaleko města Redding. Další bylo zdokumentováno během požáru buše u australského hlavního města Canberra v roce 2003.

Oblasti, kde se hořící tornáda objevují nejčastěji

Dnes je, bohužel, čím dál více oblastí s častějším výskytem požárů. Důvodem jsou dlouhotrvající horka a sucha. Vůbec nejčastěji se s hořícím tornádem můžete setkat v Kalifornii, Arizoně, Novém Mexiku, Coloradu, ale také třeba v Austrálii nebo na Novém Zélandu. Změny klimatu však mohou tyto oblasti brzy rozšířit o další nové lokality. 

Čtěte také

Čtěte také

Catatumbo, území smrti: Smršť blesků zabije kohokoliv do pár minut

Pokud někdy na hořící tornádo narazíte, mějte se velmi na pozoru. Na první pohled mohou vypadat působivě, ve skutečnosti se ale pohybují velmi rychle a nepředvídatelně. 

Zdroje: wonderopolis.orgbreezometer.comskybrary.aero