Během cestování můžete zažít nejrůznější dobrodružství. Zároveň vás mohou potkat neuvěřitelné přírodní jevy, které vyvolávají hrůzu a úžas zároveň. Jednou z těchto vzácných událostí je hořící tornádo, známé také jako "firenado". Tato ohnivá podívaná je vedlejším produktem lesních požárů a nápadně se podobá skutečnému tornádu. Jen s tím rozdílem, že v případě firenada se ve víru točí spalující oheň.

Zdroj: Youtube

Hořící vír nemá slitování

Firenado vznikne ve chvíli, když se obrovská oblast extrémně horkého vzduchu, například během lesního požáru, smíchá s chladnějším vzduchem ve vyšších vrstvách atmosféry. Kombinace vzestupných a sestupných proudů vytváří atmosférickou nestabilitu podobnou té, která způsobuje další vzdušné jevy, jako jsou třeba písečné víry. V případě firenada však hoří.

Ačkoliv ohnivý vír se obvykle rozptýlí během několika minut, vzácnější ohnivá tornáda se dokážou chovat podobně jako velké sopečné erupce. A umí za sebou nechat obrovskou zkázu. Jde o jeden z nejděsivějších jevů, jaké lidstvo zná.

Nové požáry i lidské oběti

Rozhodně se nejedná o vzácný úkaz, firenada se vyskytují častěji, než si lidé myslí. Většinou se objevují na okrajích lesních požárů a mohou způsobit rozšíření ohně. Jakmile se ale hořící vír dostane do obydlené oblasti, je situace kritická.

Zřejmě nejvíce obětí si firenado vyžádalo během ničivého zemětřesení v japonském Kantó v roce 1923. Ohnivá bouře tu připravila o život bezmála 40 000 lidí. Obří firenado bylo zaznamenáno v roce 2018 i v Kalifornii při požáru nedaleko města Redding. Další bylo zdokumentováno během požáru buše u australského hlavního města Canberra v roce 2003.

Oblasti, kde se hořící tornáda objevují nejčastěji

Dnes je, bohužel, čím dál více oblastí s častějším výskytem požárů. Důvodem jsou dlouhotrvající horka a sucha. Vůbec nejčastěji se s hořícím tornádem můžete setkat v Kalifornii, Arizoně, Novém Mexiku, Coloradu, ale také třeba v Austrálii nebo na Novém Zélandu. Změny klimatu však mohou tyto oblasti brzy rozšířit o další nové lokality.

Pokud někdy na hořící tornádo narazíte, mějte se velmi na pozoru. Na první pohled mohou vypadat působivě, ve skutečnosti se ale pohybují velmi rychle a nepředvídatelně.

Zdroje: wonderopolis.org, breezometer.com, skybrary.aero