Geografické srdce světa

Hned uprostřed zapomenuté kraje Sonorské pouště, zhruba na pomezí Kalifornie, Mexika a Arizony, leží drobné městečko, které nese jméno Felicity. Tohle nevšední místo je ověnčeno titulem "Střed světa". Tento status uznaný kalifornským okresem Imperial a prestižním francouzským Národním geografickým institutem však nemá žádné vědecké nebo historické opodstatnění.

Zdroj: Youtube

Jacques-André Istel, držitel občanství jak USA, tak Francie, je dozajista nevšedním osobností. Jeho životní cesta je velmi zajímavá - působil jako investční bankéř na Wall Street, byl mariňákem v korejské válce a stal se rovněž prestižním parašutistou. Je spoluzakladatelem první americké parašutistické školy a výrazně se zasloužil o popularizaci tohoto adrenalinového sportu. A díky němu má Felicity titul Střed světa.

Nečekaná pravda z útrob pyramidy

V padesátých letech 20. století začal Istel investovat do půdy a jednoho dne se mu podařilo získat úctyhodných 2 600 akrů v samotném srdci Sonorské pouště. Jeho zvědavost a touha po tvorbě ho přivedly k nápadu vytvořit město, které by mohlo nést poctivý titul "Střed světa".

Kniha, která změnila pravidla hry

Inspirací mu byla dětská kniha "Coe, dobrý drak ve středu světa ", kterou sám napsal. O rok později, v roce 1986, se zrodila Felicity. Uprostřed pouště nechal postavit růžovou žulovou pyramidu, ve které sídlí muzeum lidstva a kde se zároveň nachází oficiální střed světa. Postupně kolem nechal postavit další objekty, a tak vzniklo městečko Felicity, které pojmenoval podle své manželky. Aktuálně má asi 15 trvale žijících obyvatel.

Náboženská oáza uprostřed pouště

Dnes má Felicity mnoho jedinečných atrakcí. Kromě monumentální pyramidy označující střed světa zde můžete objevit řadu dalších pozoruhodností. Například kapli na kopci, který představuje nejvyšší bod ve městě.

Další nezapomenutelnou stavbou je pětadvacetimetrové točité schodiště, které Istel přivezl přímo z legendární Eiffelovy věže v Paříži. Toto schodiště přidává městu dekorativní nádech a dodává mu unikátní šmrnc.

Istel rovněž založil Muzeum historie, jehož stále se rozvíjející sbírka fascinuje každého návštěvníka. Muzeum se skládá z žulových bloků, na kterých jsou vytesány různé světové události napříč historií. Každý z těchto panelů je Istelovým darem budoucím generacím. Snažil se tímto nevšedním způsobem zachytit zásadní události historie, včetně velkého třesku nebo přistání na Měsíci.

Felicity je zkrátka místo, které každoročně přitahuje cestovatele z celého světa. Jde o živoucí symbol vizionářství jednoho člověka. Člověka, který věřil v sílu své představivosti a snil o tom, že jeho město bude označeno jako střed světa. A který si svůj velký sen dokázal splnit.

Zdroje: cestovinky.cz, newsinfo-inquirer-net.translate.goog, nytimes.com