Rané začátky a hudební cesta

Hudební cesta Evy Pilarové začala v útlém věku, kdy objevila radost ze zpěvu. Jako dítě propůjčila svůj hlas dětskému kostelnímu sboru u svatého Tomáše pod vedením sbormistra a varhaníka Vladimíra Stehlíka.

Zdroj: Youtube

Přes svou ranou lásku k hudbě Eva pokračovala ve vzdělávání a vystudovala čtyřletou vyšší ekonomickou školu. Teprve koncem padesátých let se rozhodla učinit první kroky k hudební kariéře. Zapsala se do kurzů operního zpěvu na brněnské JAMU a současně zdobila jeviště divadla Večerní Brno. Po roce studia však její cesta nabrala jiný směr, když nastoupila do kultovního pražského divadla Semafor, kde spolupracovala s proslulou dvojicí Jiří Suchý a Jiří Šlitr.

Její kariérní cesta vedla v roce 1962 do divadla Rokoko, kde zpívala po boku Waldemara Matušky a Karla Štědrého. Nicméně v roce 1964 se vrátila do divadla Semafor, kde skutečně zazářila.

Kariéra Evy Pilarové byla prošpikována řadou hitů, často ve spolupráci s uznávanými umělci, jako byli Waldemar Matuška a Karel Gott. Její vrcholné období v 60. a 70. letech 20. století představilo její mohutný a dynamicky bohatý soprán v rozsahu tří oktáv v kombinaci s dokonalou pěveckou technikou. V pozdějších fázích své kariéry se začala věnovat jazzu a swingu, čímž si dále rozšířila své hudební obzory. Mezi její nezapomenutelné hity patří například " Malé kotě", "Ach, ta láska nebeská", "Oliver Twist", "Dotýkat se hvězd" nebo "Tam za vodou v rákosí".

Výzvy a osobní život

Zatímco v profesním životě Eva Pilarová vzkvétala, v osobním životě čelila výzvám. Bouřlivé politické klima normalizační éry v Československu jí znemožnilo vycestovat na Západ. Významnou roli v tom, že nemohla využívat mezinárodních příležitostí, sehrála emigrace jejího prvního manžela Milana Pilaře i jejího druhého manžela Jaromíra Mayera. Ve snaze pokračovat v kariéře podepsala v roce 1977 neochotně takzvanou Antichartu, za což se později po téměř čtyřiceti letech omluvila.

V roce 1984 vstoupila do třetího a posledního manželství s tanečníkem Janem Kolomazníkem. První manželství ji obdařilo synem Milanem.

Začarovaná chalupa na Českolipsku

Mimo jeviště a záři reflektorů našla Eva Pilarová útěchu v půvabné chalupě zasazené na Českolipsku. Idylické útočiště si pořídila před více než padesáti lety a stalo se jí útočištěm, kde mohla načerpat novou energii pro svou duši.

V roce 1968 se zpěvačka rozhodla koupit statek s rozlehlým ovocným sadem a během let se z pouhého stavení stal pohádkový příbytek.

Statek postavený v polovině 18. století vyzařuje jedinečnou atmosféru. Jeho roubená stodola z roku 1758 je svědectvím o běhu času. Uvnitř je chalupa pečlivě zachována a odráží dokonalý vkus Evy Pilarové. Od původní kuchyňské pece až po svaté obrázky zdobící stěny – každý kout vyzařuje teplo a nostalgii.

Jedinečným rysem chalupy je její starosvětský šarm doplněný bíle omítnutou hrázděnou fasádou a svérázným plátěným plotem zdobeným malovanými hrnky různých velikostí a tvarů. Chalupa sice kvůli kamenným zdem vyžaduje vytápění i v letních měsících, její kouzelná atmosféra však případné nepříjemnosti více než vynahradí.

Eva Pilarová nebyla na své chalupě nikdy sama, doprovázel ji nejen její milovaný manžel Jan Kolomazník, ale i kouzelná lesní zvířátka, která při svých toulkách potkávala. Tato blízká setkání s přírodou inspirovala její fotografickou zálibu, zachycující krásu a půvab zdejší fauny.

Rozloučení s legendou

Dne 14. března 2020 se svět rozloučil s milovanou zpěvačkou Evou Pilarovou, která zemřela ve věku 80 let. Její odkaz žije dál prostřednictvím její nadčasové hudby a drahých vzpomínek jejích fanoušků.

Dva roky po jejím odchodu byla její kouzelná chalupa, kde nacházela klid a inspiraci, prodána. Statek s bohatou historií a podmanivým kouzlem našel nového majitele v osobě režisérky Alice Nellis. Slouží jako připomínka pozoruhodného života Evy Pilarové, ženy, jejíž hlas stále rezonuje v srdcích mnoha lidí a jejíž vztah k přírodě a hudbě byl stejně hluboký a trvalý jako melodie, které zpívala.

Zdroje: idnes.cz, marianne.cz, cs.wikipedia.org