Bylo zjištěno, že výbuch největší sopky světa by mohlo způsobit například velké zemětřesení.

Vědci z University v Miami a Rosenstiel School of Marine and Atmospheric Science analyzovali pohyby země měřený satelitními daty z radarových a GPS stanic, aby zjistili, kde magma vzniká a jak se mění jeho objem v průběhu času v souvislosti s významnými zemětřeseními. Souvislost je nasnadě.

Poloha největší sopky světa Poloha největší sopky světa Zdroj: Autor: SevenMaps / Shutterstock.com

Lávový krb se plní

Mauna Loa naposledy vybuchla v roce 1984 a od roku 1843 chrlila lávu dohromady 33 krát. Američtí geologové Bhuvan Varugu a Falk Amelung pomocí GPS dat a satelitních údajů zjistili, že mezi lety 2014 a 2020 se do magmatického krbu vlilo 0,11 kilometru krychlového magmatu.

Vulkanické krátery Mauny Loe Vulkanické krátery Mauny Loe Zdroj: Autor: Marisa Estivill / Shutterstock.com

„Sopka kvůli tomuto prudkému přílivu magmatu zažívá doslova stres, který může uvolnit pouze zemětřesení," říká Bhuvan Varugu. „Jenže toto zemětřesení s největší pravděpodobností vyvolá silnou erupci. Zemětřesení o síle 6 nebo větší by dokázalo uvolnit napětí způsobené přílivem magmatu pod západním bokem sopky," řekl Bhuvan Varugu a hlavní autor studie.

Čtěte také

Co zavinily islandské sopky? Zákaz létání i Francouzskou revoluci

Čtěte také

Co zavinily islandské sopky? Zákaz létání i Francouzskou revoluci

Velké změny v toku magmatu

Z množství magmatu byli vědci schopni určit, že v roce 2015 se magma začalo kumulovat na jižní straně, kde je nižší topografická nadmořská výška a magma tak mohlo překonávat menší topografický tlak. Poté, co v roce 2017 tok magmatu klesl, se inflační centrum vrátilo do své předchozí horizontální polohy, v níž bylo v období 2014–2015. Takové změny pohybu magmatu nebyly nikdy dříve pozorovány.

„V Mauna Loa spolu pohyb magmatu a sama erupce neodmyslitelně souvisí," řekl Varugu. „Příliv nového magmatu začal v roce 2014 po více než čtyřech letech pohybu východního křídla směrem k moři – což otevřelo prostor v trhlinové zóně, aby tudy magma mohlo proudit."

Praskající magma sopky Mauna Loe Praskající magma sopky Mauna Loe Zdroj: Autor: Ana Phelps / Shutterstock.com

Důvod k erupci

Vědecké závěry tedy ukazují, že magma se přemísťuje v přímé souvislosti se zemětřesením a že pohyby podél téměř horizontálních zlomů pod boky sopky jsou základními rysy jejího dlouhodobého růstu. Vybuchne tedy sopka v blízké budoucnosti?

„Pokud bude příliv magmatu pokračovat, je to pravděpodobné, ale ne nezbytně nutné," říká Varugu. „Topografické zatížení je velké, magma se také může šířit laterálně přes trhlinu".

Pohled na sopku Mauna Loe na havajském Velkém otrově Pohled na sopku Mauna Loe na havajském Velkém otrově Zdroj: Autor: MNStudio / Shutterstock.com

„Zemětřesení by mohlo výrazně změnit rozdané karty," řekl Falk Amelung, profesor katedry mořské geovědy školy UM Rosenstiel a hlavní autor další odborné studie. „Zemětřesení by uvolnilo plyny z magmatu stejně, jako tomu je, když protřepete lahev se sodou, čímž by se vytvořil další tlak a dostatečný vztlak k rozbití skály nad magmatem."

Čtěte také

Sopka Pico de Teide

Čtěte také

Navštivte nejatraktivnější místa Španělska

Kdy? Nevíme. Ale domněnky existují

Podle vědců existuje mnoho nejistot a jen málo jistot. Ačkoli je známo, jak velké napětí by stačilo k erupci samotné, velikost zemětřesení bude také záviset na velikosti plochy, která ve skutečnosti praskne. Kromě toho nejsou k dispozici žádné satelitní údaje k určení pohybů před rokem 2002.

„Je to fascinující," říká Amelung, „můžeme vysvětlit, jak a proč se magmatické tělo během posledních šesti let změnilo. Budeme pokračovat v pozorování, což nakonec povede k lepším modelům pro předpovídání dalšího místa erupce.“

Observatoř Mauna Kea, Big Island, Hawai Observatoř Mauna Kea, Big Island, Hawai Zdroj: Autor: Izabela23 / Shutterstock.com

Erupcím předcházela zemětřesení

Mauna Loa je 9 kilometrů vysoká a je největší sopkou na Zemi. Při erupci v roce 1950 netrvalo lávě dlouho, než dosáhla pobřeží Kona. Bohužel, spousta lidí se nestihla evakuovat a zemřela. I proto byla vytvořena webová stránka, která ostrovany informuje o lávových proudech a jiných sopečných nebezpečích. Dokonce se mohou podívat na online vysílání z kamery umístěné přímo na hoře.

Obdobná rychlost při příští erupci by ponechala jen velmi málo času na evakuaci lidí. K další velké erupci Mauna Loa došlo v roce 1984.

Proud magmatu, Mauna Loe, Hawai Proud magmatu, Mauna Loe, Hawai Zdroj: Autor: alohaisland / Shutterstock.com

Kombinace zemětřesení a erupce není přitom nic neobvyklého. Tři dny před výbuchem v roce 1950 se v oblasti objevilo zemětřesení o síle 6,3 stupně a po více než roce následovalo další zemětřesení o síle 6,9 ​​stupně. Pět měsíců před erupcí v roce 1984 bylo zaznamenáno zemětřesením o síle 6,6 stupně.

Nádherné výhledy do údolí Mauna Loe Nádherné výhledy do údolí Mauna Loe Zdroj: Autor: MNStudio / Shutterstock.com

Podle vědců z Miamské University by stačilo jako impuls k další erupci zemětřesení 6. stupně Richterovy stupnice. Aktivní pozorování z posledních měsíců zjistila, že země se kolem sopky otřásla více než 200 krát a nejsilnější zemětřesení mělo sílu 4,2 stupně. Podle odborníků k bezprostřednímu vulkanickému nebezpečí ještě nedochází, je však jen otázkou času, kdy se sopka naplno probudí.

Zdroje:

www.usgs.gov

news.miami.edu

www.dotyk.cz