Často se v naší každodenní rutině zapomínáme podívat pod povrch. A přesto se právě tam skrývá celý svět, který je plný historie a tajemství. Nejenže mluvíme o metaforickém hlubokém zamyšlení, ale o doslovném ponoru pod zem. Dnes se vydáme na objevitelskou cestu do tajemných podzemních tunelů známých jako erdstall, které se táhnou napříč Evropou.

Zdroj: Youtube

Tajemné dědictví našich předků

Erdstall jsou podzemní chodby, jejichž stáří se odhaduje na tisíce let. Tyto tunely představují jeden z nejzajímavějších archeologických fenoménů našeho kontinentu. Jedná se o úzké a nízké tunely, často ve tvaru oválu, jsou obvykle krátké, jejich déka je od 20 do 50 metrů. Svým uspořádáním a tajemnými průchody zvanými "schlupf" se vymykají běžnému chápání.

Pod Povrchem Evropy

Podzemní labyrinty erdstall se táhnou po celé Evropě. Od zimních vřesovišť Skotska až po teplé břehy Turecka. Jejich největší koncentraci najdeme však v srdci Evropy – v Bavorsku a v Rakousku, kde se nachází přibližně 1200 těchto archeologických pokladů.

Přestože erdstall fascinují svou architekturou, pravou záhadou je jejich původní účel. I přes několik teorií, které je pokládají za únikové cesty nebo úkryty, stále zůstává nevyřešenou otázkou, proč by byly vytvořeny tunely, které mají jen jeden vstup a výstup.

Legenda a realita

Lokální legendy a pověsti spojují erdstall s fantastickými bytostmi, jako jsou elfové nebo trpaslíci, které prý tyto tunely vytvořily a obývaly. Některé tunely dokonce nesou jména jako "Shrazelloch" (skřetí díra) nebo "Alraunenhöle" (mandragorová jeskyně), která odrážejí tyto představy.

Starověké dálnice nebo izolované úniky

Odvážné teorie pak tvrdí, že erdstall mohou být součástí gigantické podzemní sítě spojující celou Evropu. Představte si to – starověké podzemní dálnice táhnoucí se od Skotska až po Turecko, které jsou staré 12 000 let a vytvořené v době kamenné.

Nicméně, tato teorie se potýká s řadou problémů. I když existují tisíce erdstall, nejsou skutečně propojené. A i když se v turecké Kappadokii nacházejí obrovská podzemní města, velmi se liší od evropských erdstall.

A tak tajemství erdstall zůstávají neodhalena. Představují fascinující výzvu pro každého, kdo se zajímá o historii a archeologii. Ať už je jejich původ jakýkoli, jedno je jisté – tyto tunely nám dávají jedinečný vhled do tajemství naší dávné minulosti. Kdo ví, možná jednoho dne odhalíme jejich pravý účel. Ale do té doby zůstávají erdstall fascinujícím podzemním světem, který čeká na své další objevitele.

Zdroje: amusingplanet.com, anomalien.com, atlasobscura.com