Když se před více než dvěma miliardami let naše Země začala pomalu formovat, nikdo by si nemohl představit, jak komplikovaný a záhadný proces to bude. Ve středu tohoto záhadného procesu stála jedna chemická látka - fosfor. Složka, která se stala základním kamenem ve vývoji života, jak ho známe. Nyní, v naší vlastní galaxii, vědci objevili tento kritický prvek mimo naši planetu, což nám může poskytnout klíč k odhalení mimozemského života.

Zdroj: Youtube

Zamrzlá záhada sluneční soustavy

Saturnův měsíc Enceladus je od nás vzdálený svět, skrytý pod tlustým pláštěm ledu. Jeho povrch, nehostinný a mrazivý, by mohl na první pohled vypadat jako poslední místo, kde bychom hledali známky života. Avšak vědci objevili, že pod tímto ledem je ukryté něco fascinujícího – obrovský oceán.

Enceladus, i přes svou ledovou pokrývku, je aktivní svět. Ukazuje geologickou aktivitu, která je jasně patrná z jeho povrchových útvarů. Zatímco některé oblasti jsou plné impaktních kráterů, jiné jsou relativně mladé, což svědčí o nedávné geologické aktivitě, jak se píše v této studii.

Odhalení klíčové složky života

Nedávné výzkumy na základě údajů z mise NASA Cassini nyní ukazují, že měsíc skrývá další tajemství. "Je to poprvé, co byl tento základní prvek objeven v oceánu mimo Zemi," prohlásil Dr. Frank Postberg, planetární vědec z německé Freie Universität Berlin a autor studie. Enceladus je plný gejzírů, které do vesmíru vystřikují vodu z jeho oceánu. A právě z těchto gejzírů byly odebrány vzorky obsahující fosfor ve formě fosfátů.

Známe mnoho základních stavebních kamenů života, které byly nalezeny na Enceladu, ale fosfor je mezi nimi zvlášť významný. Jeho důležitost spočívá v tom, že je základní součástí molekul, které tvoří základy našeho života, jako jsou DNA a RNA. Aby byl objev ještě úžasnější, koncentrace fosforu na Enceladu je odhadována na alespoň 100krát vyšší než na Zemi!

Význam pro budoucnost

S tímto zjištěním o Enceladu se otevírají nové možnosti ve výzkumu obyvatelnosti mimozemských světů. Místo hledání života pouze na planetách v "zóně obyvatelnosti", kde může existovat kapalná voda na povrchu, můžeme nyní začít hledat život i na ledových měsících s podpovrchovými oceány.

Z objevu vyplývá, že podmínky pro život mohou být mnohem běžnější, než jsme si kdy mysleli. Enceladus, s jeho obrovským oceánem a vysokými koncentracemi fosforu, by mohl být jedním z mnoha míst v naší galaxii, kde by život mohl existovat.

V tomto fascinujícím čase vědeckého objevu se zdá, že hranice našeho poznání se neustále rozšiřují. Každý nový objev, jako ten na Enceladu, nám připomíná, jak málo víme o vesmíru kolem nás - a jak mnoho ještě musíme objevit.

Zdroje: mashable.com, space.com, wikipedia.org