Elektrárna Ledvice se nachází mezi malebnými lázeňskými městy Teplice a Bílina, na úpatí východního segmentu Krušných hor. Tato poloha poskytuje dokonalé spojení přírodních krás a lidmi vytvořeného zázraku.

Technologický pokrok

Cesta tepelné elektrárny Ledvice začala koncem 60. let 20. století. Z původních pěti výrobních bloků dnes zůstávají v provozu pouze blok 4 a novější blok 6 – Nový svět. Posledně jmenovaný blok, uvedený do provozu v listopadu 2017, vyniká jako vizitka nejmodernější technologie výroby elektřiny ve střední Evropě. Nový zdroj v Ledvicích, který využívá nadkritické parametry, je důkazem výroby energie šetrné k životnímu prostředí.

Mezi mnoha výdobytky elektrárny Ledvice si kotelna Nový svět zaslouží zvláštní zmínku. Dominuje totiž české krajině a drží titul nejvyšší stavby v zemi. Její železobetonová konstrukce jí navíc zajišťuje i prvenství ve střední Evropě.

Výhled z výše, která bere dech

Z věže vysoké 140 metrů je úchvatný výhled Z věže vysoké 140 metrů je úchvatný výhled Zdroj: Profimedia

K architektonické podívané přispívají takzvaná ledvická dvojčata, dvě nosné věže kotelny. V severním dvojčeti se nachází vyhlídková plošina ze skla, která návštěvníkům umožňuje nerušený výhled z ohromující výšky 140 metrů nad zemí. K dosažení vyhlídkového bodu je třeba vyjet výtahem do 28. patra a následně vystoupat 46 schodů. Upozorňujeme však, že cesta vyžaduje doprovod průvodce a je součástí prohlídky areálu elektrárny.

Čtěte také

Krkonošská vyhlídka nabízí jednu z nejrozsáhlejších krajinných scenérií v zemi

Čtěte také

Nejkrásnější panoramata v Česku: Tato místa by měl vidět každý Čech aspoň jednou

Místo vzdělání a objevování

Informační centrum elektrárny Ledvice slouží jako vstupní brána do tří pater interaktivních expozic a obohacujícího obsahu. Návštěvníci se mohou ponořit do poutavého 3D filmu, který sleduje historický vývoj Země, a tím i vývoj elektřiny. Mnohostranné exponáty centra nabízejí také pohled na fotosyntézu, složité fungování elektrárny a proměnu krajiny po těžbě. Mladším návštěvníkům poskytují zábavu i cenné poučení o energetice energetičtí skřítci Joulinka a Watík.

Čtěte také

Vodní elektrárna Dlouhé stráně

Čtěte také

Unikátní vodní elektrárna Dlouhé stráně patří mezi 7 divů Česka

Elektrárna Ledvice je více než jen zdroj elektrické energie. Je symbolem inovace, architektonické zdatnosti a svědectvím o harmonickém spojení funkčnosti a estetiky. Ať už jste nadšenci do strojírenských zázraků, fanoušci dechberoucích výhledů, nebo vás prostě jen zajímá svět energie, Elektrárna Ledvice nabízí zážitek, který vaše smysly zaručeně zelektrizuje.

Zdroje: icbilina.czjednoustopouceskem.czidnes.cz