Jedinečný výstup po 740 schodech

Již od pradávna se tato masivní skála tyčila jako neohrožený strážce nad krajinou. Ačkoli v jejím okolí najdeme vyšší hory, El Peñón de Guatapé se vyznačuje svým nápadným umístěním podél břehů nádrže Peñol-Guatapé. Tato umělá vodní plocha vznikla v rámci vládního programu na zaplavení údolí v 70. letech 20. století. Díky svému polohování a úchvatným výhledům se stala zcela výjimečným místem, které láká dobrodruhy i turisty z celého světa.

Samotná skála dosahuje výšky 200 metrů a skládá se převážně z křemene, živce a slídových minerálů. Její umístění a hladký povrch působí dojmem, jako by byla tvořena lidskou rukou. El Peñón de Guatapé se proto stal předmětem zájmu nejen geologů, ale také milovníků přírody.

Zdroj: Youtube

Prastarý strážce kraje

Avšak nejde pouze o skalní útvar. El Peñón de Guatapé má i svou zajímavou historii, která se táhne až do dávných dob. Tato prastará skála byla předmětem uctívání místních domorodých obyvatel, kteří v ní viděli něco božského. Příběhy a legendy vyprávějí o Tahamích, původních obyvatelích této oblasti, kteří skálu uctívali jako svaté místo a zasvětili ji svým náboženským obřadům.

Stoupání k vrcholu

První dokumentovaný výstup na El Peñón de Guatapé se uskutečnil v roce 1954. Skupina odvážlivců se vydala na cestu, a to pouze s pomocí malých dřevěných desek, které nejistě zaklínili do prasklin na povrchu skály. Jejich mise trvala pět dní, ale od té doby se objevily další a další výpravy. Tato dobrodružství nakonec vyústila ve vznik obrovského schodiště, které vede na vrchol skály. Umělá konstrukce, zapuštěná do trhliny ve skále, dává tomuto skalnímu útvaru jeho ikonický vzhled.

Třípatrová rozhledna

Dnes můžeme na vrcholu skály nalézt třípatrovou rozhlednu, která poskytuje nádherný výhled na okolní krajinu. Místní obyvatelé ji využívají jako zdroj obživy a prodávají zde občerstvení, suvenýry a jídlo. Na základně skály čekají tuk-tuky, autobusoví řidiči a prodavači, kteří nabízejí své služby návštěvníkům. Navštěvování skály si vyžaduje malý poplatek, který slouží k její údržbě a zajištění bezpečnosti návštěvníků.

Ať už jste dobrodruh, turista nebo prostě jen zvědavý cestovatel, nechte se unést kouzlem El Peñón de Guatapé. Návštěva vám přinese nezapomenutelný zážitek. Obdivujte monumentálnost skály, prožijte dobrodružství výstupu po schodech a oceňte krásu okolní krajiny. Tato místa mají nejen přírodní, ale také kulturní význam pro místní komunity. Skála je svědkem dávných dějin, rivalit a proměn, které tvoří její jedinečnost.

Zdroje: www.skratch.world, www.ancient-origins.net, cs.wikipedia.org