Mořský fenomén

V hloubce 500 metrů odhaluje "zóna pastí" rušný svět, kde se shromažďují velké ryby, které se živí mikronektonem – malými, ale o něco většími organismy než zooplankton, jako je například kril. Zóna je místem vertikální migrace, kdy mikronekton putuje mezi hladinou oceánu a kilometrovou hloubkou, následován většími dravci.

Zdroj: Youtube

Mise Nekton Maledivy

Tento průzkum je prvním, který systematicky mapuje hluboké vody Malediv. Jedná se o společné úsilí výzkumného institutu Nekton, maledivské vlády a Oxfordské univerzity. Jejich zjištění v okolí "Satho Rahaa", hlubokomořské hory, jsou obzvláště pozoruhodná a odhalují, jak starobylé sopečné hřebeny a zkamenělé útesy vytvářejí jedinečnou past na ekosystémy.

Podmořský balet

S východem slunce začíná mikronekton klesat. V blízkosti Satho Rahaa je však topografie podmořské hory zastaví ve výšce kolem 500 metrů a stanou se snadnou kořistí predátorů, jako jsou tuňáci, žraloci a další hlubinné druhy. Tato každodenní migrace je považována za jeden z největších hromadných přesunů na planetě.

Uvnitř modelu

Akvanautí mise na palubě ponorky Omega Seamaster II se stali přímými svědky tohoto mimořádného ekosystému. Pozorovali rozmanité druhy ryb a žraloků, včetně vzácných druhů, jako je žralok trnitý. Tento objev vyvolává řadu otázek o životě v hlubokém oceánu, jeho rozsahu a přechodech, jak poznamenala mořská vědkyně Lucy Woodallová.

Globální význam ekosystému

Objev na Maledivách naznačuje možnost existence podobných ekosystémů v okolí dalších oceánských ostrovů se srovnatelnou podmořskou strukturou. Podmořské hory a ponořené sopky by mohly mít zásadní význam pro udržení hlubokomořského života tím, že zachycují mikronekton, který tvoří významnou část oceánské biomasy a je klíčový pro větší mořské druhy.

Neopěvovaní hrdinové oceánu

Mikronekton, který je v mořských studiích často přehlížen, hraje klíčovou roli v potravní síti oceánu. Váží přes 10 miliard tun, výrazně převyšují lidskou biomasu a jsou nezbytné pro mnoho komerčních druhů ryb. Toto nově objevené zaměření na mikronekton by mohlo způsobit převrat v našem chápání oceánských ekosystémů a ochranářských postupů.

Úloha záchytné zóny

Objev záchytné zóny otevírá nové možnosti pro pochopení životně důležitých organismů a mohl by vést ke zlepšení strategií ochrany oceánů. Mořský biolog Alex Rogers vyzdvihuje její potenciál jako svébytného ekosystému, který nabízí oázu života nejen na Maledivách, ale možná i v jiných oceánských oblastech a na kontinentálních svazích.

Záhada změny klimatu

Nejnovější zprávy o klimatu naznačují, že globální oteplování má nepříznivý vliv na mikronekton, jako je antarktický kril. Úbytek těchto organismů by mohl mít kaskádové účinky na širší mořskou potravní síť, což podtrhuje naléhavost pochopení a ochrany kritických ekosystémů pro zajištění zdraví našich oceánů.

Zdroje: nektonmission.org, techtimes.com, livescience.com