Nález, který překvapil

Zjištění výzkumů z poslední doby jsou poměrně překvapivá. Ukazují, že Egypťané užívali velmi vyspělý proces balzamování už o celých tisíc let dříve, než se předpokládalo! Co vedlo badatele k této domněnce? Je to mumie nalezená v roce 2019, o které se zprvu domnívali, že je o tisíc let mladší. Tento nález velmi dobře zachovalé mumie vysoce postaveného šlechtice jménem Khuwy je daleko starší, a je to nejspíš jedna z nejstarších mumií. Jeho tělo bylo mumifikováno velmi sofistikovaně, o použitých materiálech včetně jemného plátěného obvazu a kvalitní pryskyřice se mělo za to, že se začaly používat až o tisíc let později.  

Stav zachování mumie a použité materiály proto zprvu archeology zmátly. Skutečné stáří mumie odhalila až následná datace a analýzy.

Obyvatelé starého Egypta věřili, že je smrt bránou do jiného světa Zdroj: Toplu Bilgi / Flickr

Přepisují se dějiny Staré říše

Tento nejnovější a velmi vzácný nález byl objeven před dvěma lety v archeologické lokalitě Sakkára, když byly sepisovány pyramidy z doby posledního krále Páté dynastie vládnoucí od počátku 25. století př. n. l. do poloviny 24. století, faraona Džedkarea Isesiho. V jedné z nejstarších egyptských hrobek z éry Staré říše, to znamená z období 2 700-2 200 př. n. l., byla nalezena mumie. Hieroglyfy v této zdobné hrobce pak ukázaly, že se jedná o příbuzného královské rodiny Khuwyho, který žil před více než 4 000 lety.

Pokud je to skutečně mumie ze Staré říše, resp. Khuwy, bude to velký průlom v dějinách starověkého Egypta a bude tedy nutné „přepsat“ fakta o mumifikaci a historii Staré říše.

Čtěte také

Čtěte také

Mumie Yde: Vědci zrekonstruovali podobu mladé dívky. Její příběh byl tragický

Během procesu balzamování byly ke konzervaci těla používány koupele v pryskyřicích ze stromové mízy a poté bylo tělo zabaleno do plátěných obvazů. Jak již bylo zmíněno, Khuwyho tělo bylo natřeno 

vysoce kvalitní pryskyřicí a zabaleno do jemných plátěných obvazů, které, jak se vědci domnívají, je až z doby 21. egyptské dynastie. Až do této doby vědci předpokládali, že mumifikace ve Staré říši byla jednoduchá, rovněž užití pryskyřic u mumií té doby bylo poměrně omezené. Právě proto se tato mumie s hojností pryskyřice a textilu podobá mumiím tisíc let starším a působí zcela jiným dojmem mumifikace.

Čtěte také

Čtěte také

Krásná holčička nespí, je sto let mrtvá. Záhada neporušeného těla je rozluštěná!

Pokaždé, když je objevena straší hrobka či mumie, což je tento případ, může dojít k určitému přehodnocení egyptských mumií a mumifikace v mnoha ohledech.

Zdroje: egyptologie.czwww.starovekyegypt.netwww.theguardian.comwww.ancient-origins.netwww.youtube.com