Objev, který překvapil svět

Archeologie a historie módy zažila nečekanou událost. V hlubinách egyptské hrobky v Gíze se nedávno objevily mimořádné 4 500 let staré šaty, které byly vyrobené z tisíců drobných korálků. Tento nález představuje výjimečnou událost, a to nejen kvůli historickému stáří oděvu, ale také díky svému neuvěřitelně zachovalému stavu.

Unikátní objev se ukrýval v gízské hrobce označené jako Mastaba G7440, kde byly v roce 1927 odhaleny kosterní pozůstatky neznámé ženy. Jedná se o dosud jediné kompletně dochované staroegyptské síťované korálové šaty, které kdy byly objeveny.

Výzva pro historiky

Tisíce korálků tvořících tento kousek oděvu byly překrásně barevné a různorodé, a byly uschovány v třiceti malých krabičkách. Přibližně 7 000 korálků bylo pečlivě uspořádáno tak, aby tvořilo jedinečný kousek oděvu, který by mohl napodobovat typický outfit starověké egyptské ženy. To nám přináší vzácný pohled na módu starého Egypta, kde oděv sloužil jako jasný symbol sociálního postavení a bohatství.

Zdroj: Youtube

Rekonstrukce korálových šatů

Navzdory zdánlivě obtížnému procesu rekonstrukce se týmu z Muzea výtvarných umění v Bostonu pod vedením Millicent Jick podařilo šaty obnovit. Úsilí spočívalo v pečlivém pročítání archeologických záznamů, třídění a počítání korálků a zkoumání náčrtů a fotografií z vykopávek. Po několika měsících detailní práce se podařilo sestavit korálky do podoby korálových šatů. Tento fascinující artefakt představuje významný příspěvek k poznání a obnově staroegyptského textilu.

V době, kdy byly tyto šaty vyrobeny, Egypt procházel vrcholným obdobím své civilizace. Éra kolem roku 2500 př. n. l. je známa jako „zlatý věk“ starověkého Egypta, období charakterizované mírem, prosperitou a výrazným rozkvětem umění a architektury. Možná právě tato doba výjimečné prosperity umožnila vytvoření tak detailně propracovaných šatů.

Rarita v historii archeologie

Je zajímavé, že tato hrobka zůstala neporušena až do doby, kdy ji objevili archeologové. To je poměrně neobvyklé, jelikož většina staroegyptských hrobek byla v průběhu staletí vyrabována. Nyní, s rekonstruovanými korálkovými šaty, jsme schopni si lépe představit, jak se ženy v tomto období oblékaly a jak vypadal módní styl starého Egypta.

Kdo byla žena, které tyto šaty patřily? Ačkoli o ní možná nikdy moc nezjistíme, nález nám umožňuje nahlédnout do starověkého světa, poznat jeho obyvatele a jejich tradice. To je cenný vhled do života ženy, která žila před více než 4 500 lety.

Zdroje: worldhistory.org, ancient-origins.net, ancientpages.com