Sezimovo Ústí, malebné město v Jihočeském kraji, je domovem jednoho z významných kulturních a historických památníků České republiky. Vila manželů Benešových, dříve přístupná pouze o víkendech a jen částečně, se nyní během letních prázdnin otevírá návštěvníkům každý den mimo pondělí. Navíc se mohou návštěvníci podívat i do míst, která jsou jinak běžně uzavřená.

Zdroj: Youtube

Jde o mimořádnou příležitost spatřit klenot prvorepublikové architektury a nahlédnout do míst, která byla kdysi domovem druhého československého prezidenta, který byl označován za tvůrce československé zahraniční politiky. Jeho vila hostila mnoho slavných osobností, třeba i spisovatele Karla Čapka či diplomata a syna prvního československého prezidenta Jana Masaryka.

Architektonický skvost

Vila byla postavena na počátku 30. let 20. století dle návrhu architekta Petra Kropáčka. Její vzhled připomíná jihofrancouzskou romantickou vilu, která je umístěná uprostřed krásné zahrady. V roce 1937 byla vila rozšířena o předsunutou terasu a přidáno bylo i patro na terase, což jí dodalo ještě romantičtější podobu.

Otevření vily veřejnosti

Prezidentova manželka odkázala vilu Husitskému muzeu v Táboře, ovšem část objektu připadla Úřadu vlády ČR, který ji využíval jako rekreační objekt, a běžná veřejnost se tak do vládní části vily nikdy nepodívala. Letos se ale Úřad vlády ČR dohodl s Husitským muzeem na sjednocení prohlídek a až do září budu mít lidé jedinečnou příležitost prohlédnout si tento skvost hned šest dní v týdnu. Návštěvníci si budou moci v rámci jednoho okruhu prohlédnout jak Památník dr. Edvara Beneše, tak jeho vilu.

Přístupnější a bohatší zážitek

Nově vzniklý návštěvnický okruh začíná v Památníku dr. Edvarda Beneše a pokračuje procházkou přes přilehlý park do vily. Audioprůvodce poskytne návštěvníkům podrobné informace o prezidentském páru, historii vily, vystavených exponátech a dalších zajímavostech. Vstupné činí 80 korun pro dospělé, zatímco děti a senioři zaplatí 60 korun.

Kromě toho bude návštěvníkům nabídnuta speciální výstava fotografií nazvaná "13 českých premiérů". Tato výstava bude přemístěna ze zahrady Strakovy akademie na přelomu srpna a září.

Zahlazení stop necitlivé rekonstrukce

V první polovině letošního roku byl odstraněn bazén, který byl přidán během necitlivé rekonstrukce v letech 1977 až 1978. Tento krok byl podniknut s cílem navrátit parku původní ráz, jaký měl v dobách, kdy ve vile manželé Benešovi pobývali.

Úřad vlády v minulosti provedl řadu změn i v interiéru. Nechal vybourat některé příčky a původní nábytek vyměnil za moderní. V roce 2006 až 2009 ale byly tyto necitlivé kroky napraveny a Úřad vlády ČR navrátil vile původní podobu. Do domu se tak opět dostal odstraněný starý nábytek a úřad nechal vytvořit kopie některých interiérových prvků, které se už nedochovaly.

Mimořádné kulturní dědictví

Otevření Benešovy vily veřejnosti je vzrušujícím přínosem pro kulturní a historické dědictví České republiky. Je to příležitost, jak se blíže seznámit s jednou z nejvýznamnějších postav české historie a zároveň poznat architekturu zlaté éry československého stavitelství. Prohlídka Benešovy vily nabízí návštěvníkům hlubší pohled na toto jedinečné místo, které v sobě nese stopy nejen osobního života druhého československého prezidenta, ale i širší kontext českých a světových dějin.

Zdroje: tvarchitect.com, novinky.cz, vlada.cz