Různé italské obce, které čelí značnému odlivu obyvatelstva, se pustily do odvážného plánu, jak znovu zalidnit půvabné, ale opuštěné ulice. Doufají, že nabídkou domů za symbolickou cenu 1 euro přilákají nové obyvatele. Zdánlivě skvělá příležitost však s sebou nese řadu problémů.

Zdroj: Youtube

Skryté náklady

Ačkoli je představa vlastnit nemovitost v Itálii za pouhé 1 euro lákavá, je třeba si vše dobře promyslet. Nemovitosti, často staré několik století a v havarijním stavu, vyžadují rozsáhlé a nákladné rekonstrukce. Potenciální kupci se musejí orientovat v jasně daných podmínkách stanovených místními úřady, včetně využití místní pracovní síly při renovacích a dodržení přísných časových lhůt.

Celý proces není tak jednoduchý, jak se zdá. Některé nemovitosti byly prodány bez jasného vlastnictví, což vedlo k právním sporům. Kupující jsou navíc povinni předložit plány renovace a zálohy, což zvyšuje finanční zátěž. Celkové náklady se tak mohou vyšplhat hodně vysoko.

Rostoucí trend v celé Itálii

Navzdory překážkám se k iniciativě připojilo více než 40 italských obcí, z nichž každá má své jedinečné požadavky a podmínky. Jejich cílem je přilákat rodiny a mladé páry a vyhnout se spekulantům s nemovitostmi.

Závod s časem

Kupující musí tyto historické objekty do tří let uvést do stavu způsobilého k bydlení a nejméně pět let je nesmí dále prodat. Musí také zachovat architektonickou celistvost, aby zapadly do místního prostředí. S administrativním procesem naštěstí často pomáhají obce.

Domy za 1 euro jsou roztroušeny po celé Itálii, zájemce může sáhnout po venkovském kouzlu Pignone i městské přitažlivosti Taranta. Nemovitosti se však často nacházejí v hůře dostupných nebo neturistických oblastech, daleko od lákavého pobřeží, jak si mnozí představují.

Cílová skupina

Nemovitosti jsou nejvhodnější pro ty, kteří se chtějí do Itálie přestěhovat natrvalo, mají stabilní zaměstnání nebo plánují odchod do důchodu. Nejsou naopak vhodné pro ty, kteří hledají rychlou investici nebo prázdninový dům.

Reálná zkušenost

Dannyho, bývalého londýnského kuchaře, tento systém zaujal a koupil si na Sicílii dům za 1 euro. Otevřeně osvětluje problémy a realitu investice. Počáteční náklady na dům byly zanedbatelné, ale právní poplatky, náklady na rekonstrukci a další výdaje se rychle nahromadily a dosáhly přibližně 20 000 eur. Dannyho zkušenost jasně ukazuje, že sen o vlastním domě v Itálii za pouhé euro zdaleka není jednoduchým a levným počinem.

Sen versus realita

Ačkoli se nabídka domu za 1 euro v Itálii může zdát jako příležitost, která se naskytne jednou za život, je pro potenciální kupce zásadní pochopit realitu a výzvy. Nejde jen o vlastnictví kousku italského půvabu, ale o přijetí kompletní změny životního stylu a závazku zachovat kus historie.

Zdroje: thesun.co.uk, independent.co.uk, standard.co.uk