Pro mnohé z nás je představa vysoce postaveného manažera společnosti na míle vzdálená představě off-gridového nadšence. Ryan Halpin byl kdysi součástí korporátní společnosti a trávil dlouhé hodiny za pracovním stolem. Pod oblekem a kravatou se však skrývala neuhasitelná touha po svobodě a udržitelnosti.

Zdroj: Youtube

Bez odhodlání by to nešlo

V klidné krajině poblíž Taosu v Novém Mexiku není Ryanu Halpinovi tvrdá práce cizí. Jeho ruce zocelené prací svědčí o jeho odhodlání vybudovat trvale udržitelný příbytek, kterému s oblibou říká "staromládenecký" domov. Pro Halpina to není jen stavba ze stěn a střechy, ale deklarace nezávislosti, ujištění, že člověk se skutečně může "osvobodit", pokud je odhodlaný a vynalézavý.

Inspirován seminářem renomovaného architekta pozemních staveb Mikea Reynoldse a vzpomínkami na dětství v otcově dílně na pneumatiky ve Wisconsinu se Halpin rozhodl vytvořit udržitelný dům. Jeho volba materiálu? Pneumatiky – inovativní a ekologický stavební kámen.

Proměna odpadu v poklad

Sjeté pneumatiky, které jsou běžně vnímány jako odpad, se staly základním kamenem Halpinova domu "zemědům" (soběstačná stavba určená pro udržitelné bydlení). Pocházely z místních obchodů a Halpin je naplnil jedinečnou směsí, písku, slámy a vody. Tento přístup je nejen šetrný k životnímu prostředí, ale také ekonomicky výhodný, což dokazuje Halpinův skromný rozpočet 140 000 korun.

Důmyslné konstrukční prvky

Ačkoli základ tvořily balené pneumatiky, Halpinova inovace tím neskončila. Jeho dům se může pochlubit několika zajímavými prvky:

Přírodní klimatizace: Halpin se při regulaci klimatu spoléhá na fyzikální zákony přírody – 10palcová chladicí trubka, která má v letních měsících přivádět chladný vzduch, a otevíratelné okno, které teplo vyhání.

Optimalizovaný obytný prostor: Dům je sice skromný, ale chytře navržený. Jeho součástí je podkrovní postel s úložným prostorem, malá kuchyňka a jídelní kout.

Akvaponický systém: Halpinův akvaponický systém o rozměrech 10 x 12 stop využívá šedou vodu a účinně ji recykluje k pěstování plodin.

Výhoda skleníku: K domu je připojen prostorný skleník, který zlepšuje vytápění v chladných měsících a chlazení v létě.

Vodní systém: Halpin vymyslel účinný systém zásobování vodou vzhledem k řídkým srážkám ve vysoko položené poušti.

Filozofie udržitelného bydlení

Halpinův off-grid dům je víc než jen stavba; je to svědectví životního stylu. I když ke svému současnému životnímu stylu dospěl postupnými kroky, jeho cesta slouží jako inspirace pro mnohé. Halpinův život ztělesňuje ducha udržitelnosti od omezení používání plastů až po volby šetrné k přírodě.

Věří, že se na tuto cestu může vydat každý. Jde jen o to začít v malém, zaměřit se na místní řešení a nechat se unášet vpřed. Jak říká sám Halpin: "Začne se to nabalovat jako sněhová koule."

Přijmout sen o off-gridovém připojení

Halpinova cesta od podnikového manažera k vizionáři off-grid podtrhuje rostoucí půvab udržitelného života. V době, kdy je zdraví planety v ohrožení, jsou příběhy, jako je ten Halpinův, světlem naděje. Ukazují, že s nadšením, inovacemi a trochou píle se můžeme všichni podílet na vytváření ekologičtější a udržitelnější budoucnosti.

Zdroje: offthegridnews.com, indianexpress.com, linkedin.com