Od odpadu k pokladu

Ve světě, který je posedlý domy za miliony, se Laura a Dave vydali na méně prošlapanou cestu. Než aby podlehli vysokým nákladům na tradiční výstavbu, rozhodli se postavit Earthship (Zeměloď) - ekologický dům vyrobený z upcyklovaných materiálů, včetně pneumatik, plechovek a lahví. Základem jejich ambiciózního projektu se stalo odhodlání žít udržitelně a zároveň využívat zdroje kolem sebe.

Zdroj: Youtube

Nekonvenční sen

Zeměloď je víc než jen svérázná stavba; je to pečlivě navržený ekologický ráj. Tento jedinečný dům je orientován na jih, čímž využívá sílu slunce k přirozenému vytápění v zimních měsících. Díky výjimečné izolaci zůstává příjemně chladný i v parném létě. Výsledek? Pohodlné, energeticky úsporné útočiště, které respektuje rytmus přírody.

Život v harmonii s přírodou

Když vejdete do obydlí Laury a Davea, máte pocit, že jste vstoupili do uměleckého díla. Masivní prosklená stěna plynule propojuje interiér s venkovním prostředím a vytváří pocit, že jste uvnitř i venku zároveň. V interiéru se daří rostlinám a okolní divoká příroda se stává součástí každodenního života. Manželé dokonce sbírají dešťovou vodu ze střechy a využívají každou kapku. „Celé je to navrženo tak, aby vše fungovalo samospádem, abychom se co nejvíce vyhnuli používání elektřiny a čerpadel,“ vysvětluje Dave.

Přeměna vize ve skutečnost

Postavit takový dům nebylo nic jednoduchého. Sedm a půl roku tvrdé práce, odhodlání a inovací ale nakonec přivedlo jejich plán k životu."Když jsme stavěli, nešli jsme do toho naplno. Rozhodli jsme se strávit jeden den v týdnu stavbou domu, takže nám to dalo spoustu času na výzkum, analýzu. Samozřejmě nám trvalo dlouho, ale kdybychom to dělali pět dní v týdnu, trvalo by to asi rok a půl," říká Dave. S každou pneumatikou zadělanou hlínou, s každou plechovkou zabudovanou do stěn byli svědky toho, jak se jejich sen mění v realitu.

Kulatý pokoj s maurským nádechem

Dave a Laura do svého bydlení začlenili prvky místní architektury a přidali kulatou kopuli inspirovanou maurskými vlivy jižního Španělska. Tímto kreativním prvkem nejen vzdali hold dědictví regionu, ale zároveň dodali svému udržitelnému příbytku jedinečný a estetický rozměr.

Dům, který inspiruje

Dům postavený z upcyklovaných a přírodních materiálů oba inspiroval k udržitelnějšímu a kreativnějšímu životu. Lauřin umělecký ateliér, kdysi prostorný, je nyní útulným zákoutím. Tato změna ji povzbudila k používání menších pláten, dokonce i k malování na čajové sáčky a používání recyklovaných materiálů.

Reakce rodiny a přátel

Cesta Davea a Laury k ekologickému způsobu života vyvolala smíšené reakce přátel a rodiny. Někteří zpočátku považovali jejich rozhodnutí za nekonvenční a výstřední, s odstupem času však začali oceňovat krásu a klid celého domu. A to je důkaz toho, že i netradiční rozhodnutí mohou vést k mimořádným výsledkům.

Zdroje: adbz.cz, dailymail.co.uk, euronews.com