Skalní palác vytesaný rukou jediného muže

V posledních padesáti letech se Kahlon oddával své vášni – tesání vlastního domova. Od roku 1973 pracoval neúnavně na vyhloubení bludiště tunelů a místností podél pobřeží. Jeho úsilí nebylo jen o získání střechy nad hlavou, ale spíše o vytvoření uměleckého díla, které by mu poskytlo útočiště a odrazový můstek do světa fantazie.

Zdroj: Youtube

Nejen dům, ale i umění

Unikátním projektem Kahlon doslova proměnil skálu ve svůj vlastní rozlehlý palác. Jeho důmyslný labyrint chodeb a místností skrývá překvapení na každém kroku. Uvnitř tohoto působivého příbytku můžete vidět mozaikové podlahy, komnaty zdobené mušlemi a keramikou, nebo umělecká díla vytvořená z nalezených předmětů a odpadků z okolí. Skleněné lahve na vnějších stěnách slouží jako dekorace a izolace zároveň. Každá stěna, každý povrch je svědkem jeho trvalého úsilí vytvořit něco krásného z odložených materiálů. Najdete zde také elektriku, vodu a dokonce telefonní linku.

Příroda jako domov

Proč se Nissim Kahlon rozhodl žít ve skále? Jeho láska k pláži a přírodě jej přiměla hledat jedinečný způsob, jak spojit svůj život s okolním prostředím. V roce 1973 se na pláži Herzliya usídlil ve stanu a postupem času začal hloubit malou jeskyni, která se později proměnila v obytný komplex. Jeho dům se stal místem, kde se mohl ponořit do svých snů a propojit se s přírodou.

Kontroverze a právní spory

Avšak ne všichni sdílejí Kahlonovu vášeň a nadšení pro jeho umělecký dům. Izraelská vláda tvrdí, že jeho stavba je nelegální a představuje nebezpečí pro okolní prostředí. Navzdory dlouholetému úsilí a tvrdé práci, kterou do svého domova vložil, mu hrozí, že bude nucen opustit své dílo.

Kahlon se však nehodlá vzdát bez boje. Pro něj je jeho dům nejen místem, kde žije, ale také vyjádřením jeho identity a uměleckého výrazu. Prohlásil, že je ochoten zemřít spolu s domem, než by ho opustil. Argumentuje tím, že dům není nebezpečný a nic a nikoho neohrožuje. Přiznává ale, že nikdy neměl stavební povolení a městu neplatí daně.

Veřejná sbírka a obrana kulturního dědictví

Kahlonova odhodlanost bránit svůj domov si získala podporu a obdiv mnoha lidí. Jeho přátelé a rodina se spojili a zahájili veřejnou sbírku, aby mu pomohli v boji proti demolici. Dokonce se obrátili na UNESCO s žádostí o zapsání domu na seznam světového dědictví.

Příběh Nissima Kahlona je připomínkou lidského odhodlání, kreativity a oddanosti uměleckému vyjádření. Jeho vytesaný dům je svědkem dlouhých let tvrdé práce a hledání krásy ve světě okolo nás. Je to příklad toho, jak jednotlivec může transformovat prostor a inspirovat ostatní svou vášní. Doufejme, že se najde řešení, které umožní Kahlonovi ponechat si jeho dům, který se stal součástí izraelského kulturního dědictví.

Zdroje: cbsnews.com, allthatsinteresting.com, interez.sk