Skalní palác vytesaný rukou jediného muže

V posledních padesáti letech se Kahlon oddával své vášni – tesání vlastního domova. Od roku 1973 pracoval neúnavně na vyhloubení bludiště tunelů a místností podél pobřeží. Jeho úsilí nebylo jen o získání střechy nad hlavou, ale spíše o vytvoření uměleckého díla, které by mu poskytlo útočiště a odrazový můstek do světa fantazie.

Nejen dům, ale i umění

Unikátním projektem Kahlon doslova proměnil skálu ve svůj vlastní rozlehlý palác. Jeho důmyslný labyrint chodeb a místností skrývá překvapení na každém kroku. Uvnitř tohoto působivého příbytku můžete vidět mozaikové podlahy, komnaty zdobené mušlemi a keramikou, nebo umělecká díla vytvořená z nalezených předmětů a odpadků z okolí. Skleněné lahve na vnějších stěnách slouží jako dekorace a izolace zároveň. Každá stěna, každý povrch je svědkem jeho trvalého úsilí vytvořit něco krásného z odložených materiálů. Najdete zde také elektriku, vodu a dokonce telefonní linku.

Příroda jako domov

Proč se Nissim Kahlon rozhodl žít ve skále? Jeho láska k pláži a přírodě jej přiměla hledat jedinečný způsob, jak spojit svůj život s okolním prostředím. V roce 1973 se na pláži Herzliya usídlil ve stanu a postupem času začal hloubit malou jeskyni, která se později proměnila v obytný komplex. Jeho dům se stal místem, kde se mohl ponořit do svých snů a propojit se s přírodou.

Kontroverze a právní spory

Avšak ne všichni sdílejí Kahlonovu vášeň a nadšení pro jeho umělecký dům. Izraelská vláda tvrdí, že jeho stavba je nelegální a představuje nebezpečí pro okolní prostředí. Navzdory dlouholetému úsilí a tvrdé práci, kterou do svého domova vložil, mu hrozí, že bude nucen opustit své dílo.

Čtěte také

Jsme ve skutečném světě nebo v pohádce? Langenstein vypadá jako by vypadl z Pána prstenů

Čtěte také

Hobití domečky u Langensteinu vytesané do skal: Budete v šoku, v čem lidé žili!

Kahlon se však nehodlá vzdát bez boje. Pro něj je jeho dům nejen místem, kde žije, ale také vyjádřením jeho identity a uměleckého výrazu. Prohlásil, že je ochoten zemřít spolu s domem, než by ho opustil. Argumentuje tím, že dům není nebezpečný a nic a nikoho neohrožuje. Přiznává ale, že nikdy neměl stavební povolení a městu neplatí daně.

Veřejná sbírka a obrana kulturního dědictví

Kahlonova odhodlanost bránit svůj domov si získala podporu a obdiv mnoha lidí. Jeho přátelé a rodina se spojili a zahájili veřejnou sbírku, aby mu pomohli v boji proti demolici. Dokonce se obrátili na UNESCO s žádostí o zapsání domu na seznam světového dědictví.

Čtěte také

V Coober Pedy dodnes bydlí  zhruba 1 800 obyvatel

Čtěte také

Pouštní teploty zahnaly obyvatele Coober Pedy pod zem. Zbudovali podzemní svět

Příběh Nissima Kahlona je připomínkou lidského odhodlání, kreativity a oddanosti uměleckému vyjádření. Jeho vytesaný dům je svědkem dlouhých let tvrdé práce a hledání krásy ve světě okolo nás. Je to příklad toho, jak jednotlivec může transformovat prostor a inspirovat ostatní svou vášní. Doufejme, že se najde řešení, které umožní Kahlonovi ponechat si jeho dům, který se stal součástí izraelského kulturního dědictví.

Zdroje: cbsnews.comallthatsinteresting.cominterez.sk