Ve stínu hornaté Vysočiny, v klidném městečku Rváčov, se ukrývá zvláštní zákoutí, které vyvolává dojmy z hororového románu. Jakmile ho spatříte, můžete se cítit jako ve strašidelném příběhu. Je to místo, které je středem zájmu nejenom místních obyvatel, ale i zvědavých návštěvníků z různých částí země. Tato neobvyklá stavba, známá jako dům oběšených panenek, je domovem neortodoxního člověka, který je často označován za "podivína" Rváčova.

Ze světa politiky do ticha Vysočiny

Lubomír Votava je osobností, která by si zasloužila svůj vlastní film. Jeho životní příběh je plný vzrušujících kapitol zahrnujících dobu, kdy sloužil jako bodyguard a politický poradce kontroverzního republikána Miroslava Sládka. Výrazně na sebe strhl pozornost ve chvíli, kdy během jednoho předvolebního shromáždění napadl odpůrce a následně i reportéra. Deset dní po tomto incidentu ho policie vystopovala, ukrýval se v parlamentní budově.

Jeho divoké časy jsou však dnes minulostí a klid našel ve svém domově na Vysočině. Zde tráví čas budováním osobního "muzea" panenek, do kterého už začlenil téměř tisíc kusů. Tyto panenky, společně s jeho psem, jsou jediní, kdo mu dělají společnost v jeho každodenním životě. Každou panenku, kterou najde nebo získá jiným způsobem, pečlivě umístí buď uvnitř domu, nebo někde na rozlehlé zahradě.

Za fasádou domu oběšených panenek

Na první pohled může působit dům oběšených panenek děsivě. Ale podle Lubomíra jsou panenky více než jen dekorací. Každá z nich má svůj příběh – jsou to hračky, které by jinak skončily na smetišti. "Myslím si, že v každé té panence je zakletý život dítěte, které si s ní hrálo," vysvětluje Votava. "Ty panenky by skončily kdesi na smetišti nebo v kontejneru, já z nich ještě ale cítím život."

Nicméně, ne každý sdílí jeho zálibu. Někteří se bojí, jiní se smějí, další ho považují za blázna. Ale to ho neodradí. Naopak, je toho názoru, že každý má právo žít svůj život podle sebe, a to je přesně to, co dělá.

Zdroj: Youtube

Pokud rádi navštěvujete neobvyklé lokality, dům oběšených panenek ve Rváčově stojí za to. Toto místo nabízí fascinující kombinaci hrůzy, zvědavosti a soucitu. A nezapomeňte se zde také setkat s Lubomírem Votavou, mužem, který se nebojí být odlišný a je na to hrdý.

Zdroje: pardubicky.denik, opustenamista, urbex