Vyšehradský tunel

Kolem roku 1900 byla přímá cesta z Podskalí do Podolí značně komplikovaná. To se však změnilo s proražením Vyšehradského tunelu v roce 1903, který umožnil plynulý průchod pro pěší i pro dopravu. Tento významný krok v urbanistickém vývoji Prahy znamenal zároveň i zánik několika historických staveb, které zde původně stály.

Převozníkův domek číslo 44

Jedním z domů, který měl původně padnout za oběť tunelu, byl i malý převozníkův domek číslo 44. Ten však nakonec unikl demolici, musel ale podstoupit zásadní přestavbu. Původní přízemí domku se propadlo pod úroveň nové příjezdové komunikace a vstup byl přesunut do vyššího patra. Tato úprava dala domu novou podobu.

Čtěte také

Bohnický hřbitov místo, které je prý zlem nasáknuté skrz naskrz

Čtěte také

Bohnický hřbitov bláznů: Tajemné místo uprostřed Prahy, kde tuhne krev v žilách

Sklad vína

Mnoho historiků se domnívá, že dům číslo 44 je natolik starý, že sem Václav IV. chodíval na skleničku vína. Ve skalním sklepení, které ukrývá unikátní jeskyni s konstantní teplotou, se uchovávalo víno z kapitulních vinic. V dobách nebezpečí, jako byla třicetiletá válka, sloužil dům jako útočiště pro duchovní.

Domov významného geologa

V 19. století zde žil až do své smrti významný český geolog, pedagog a politik Jan Krejčí. Napsal zde první českou učebnici geologie, která je dodnes ceněna pro svůj přínos k vývoji vědy v České republice. Při procházce kolem domu si můžete všimnout plakety zasazené do zdi na jeho počest.

Starobylá jeskyně

Starobylá jeskyně pod domem, která je jedním z mála podzemních prostorů pod vyšehradskou skálou, je pravděpodobně stejně stará jako dům samotný. Byla tak stará, že se na jejích stěnách vytvořily stalaktity. Ty však byly v průběhu let zničeny. Ve své době měla jeskyně i pramen čisté vody, ale ani ten se bohužel nedochoval. I přesto zůstává jeskyně fascinující ukázkou historie a stále skýtá plno možností pro další objevy.

Tajemství kněžny Libuše

Čtěte také

Bohnický hřbitov místo, které je prý zlem nasáknuté skrz naskrz

Čtěte také

Bohnický hřbitov bláznů: Tajemné místo uprostřed Prahy, kde tuhne krev v žilách

Pokud věříte na duchy a pověsti, můžete nabýt dojmu, že domek číslo 44 je prokletý. Měla zde zázemí galerie, vinárna, kavárna i noční klub, ale žádný podnik tu moc dlouho nevydržel. Kdo ví, možná zde stále straší duch kněžny Libuše, která podle legendy ukryla svůj poklad v podzemí Vyšehradu.

Dům číslo 44 je se svou bohatou historií a tajemnou atmosférou skutečným pokladem v srdci Prahy. Přežil demolici a přestavbu, aby se stal svědkem vývoje města. Sklepy pod skalami ukrývají vzácnou jeskyni a prastaré příběhy. Ačkoli se zde střídaly různí nájemníci, zdá se, že prokletí a pověsti stále přetrvávají. Možná se tu skutečně ukrývá poklad kněžny Libuše, který čeká na odhalení.

Zdroje: vysehradskej.czenigmaplus.czprahaneznama.cz