Vyšehradský tunel

Kolem roku 1900 byla přímá cesta z Podskalí do Podolí značně komplikovaná. To se však změnilo s proražením Vyšehradského tunelu v roce 1903, který umožnil plynulý průchod pro pěší i pro dopravu. Tento významný krok v urbanistickém vývoji Prahy znamenal zároveň i zánik několika historických staveb, které zde původně stály.

Převozníkův domek číslo 44

Jedním z domů, který měl původně padnout za oběť tunelu, byl i malý převozníkův domek číslo 44. Ten však nakonec unikl demolici, musel ale podstoupit zásadní přestavbu. Původní přízemí domku se propadlo pod úroveň nové příjezdové komunikace a vstup byl přesunut do vyššího patra. Tato úprava dala domu novou podobu.

Sklad vína

Mnoho historiků se domnívá, že dům číslo 44 je natolik starý, že sem Václav IV. chodíval na skleničku vína. Ve skalním sklepení, které ukrývá unikátní jeskyni s konstantní teplotou, se uchovávalo víno z kapitulních vinic. V dobách nebezpečí, jako byla třicetiletá válka, sloužil dům jako útočiště pro duchovní.

Domov významného geologa

V 19. století zde žil až do své smrti významný český geolog, pedagog a politik Jan Krejčí. Napsal zde první českou učebnici geologie, která je dodnes ceněna pro svůj přínos k vývoji vědy v České republice. Při procházce kolem domu si můžete všimnout plakety zasazené do zdi na jeho počest.

Starobylá jeskyně

Starobylá jeskyně pod domem, která je jedním z mála podzemních prostorů pod vyšehradskou skálou, je pravděpodobně stejně stará jako dům samotný. Byla tak stará, že se na jejích stěnách vytvořily stalaktity. Ty však byly v průběhu let zničeny. Ve své době měla jeskyně i pramen čisté vody, ale ani ten se bohužel nedochoval. I přesto zůstává jeskyně fascinující ukázkou historie a stále skýtá plno možností pro další objevy.

Tajemství kněžny Libuše

Pokud věříte na duchy a pověsti, můžete nabýt dojmu, že domek číslo 44 je prokletý. Měla zde zázemí galerie, vinárna, kavárna i noční klub, ale žádný podnik tu moc dlouho nevydržel. Kdo ví, možná zde stále straší duch kněžny Libuše, která podle legendy ukryla svůj poklad v podzemí Vyšehradu.

Dům číslo 44 je se svou bohatou historií a tajemnou atmosférou skutečným pokladem v srdci Prahy. Přežil demolici a přestavbu, aby se stal svědkem vývoje města. Sklepy pod skalami ukrývají vzácnou jeskyni a prastaré příběhy. Ačkoli se zde střídaly různí nájemníci, zdá se, že prokletí a pověsti stále přetrvávají. Možná se tu skutečně ukrývá poklad kněžny Libuše, který čeká na odhalení.

Zdroje: vysehradskej.cz, enigmaplus.cz, prahaneznama.cz