Představte si díru tak rozsáhlou, že nad ní nemůžete proletět vrtulníkem, jinak byste riskovali, že vás do ní strhne silný vzdušný vír. Nebo místo tak cenné, že jeho hodnota je odhadována na ohromujících 300 miliard korun.

Sibiřský diamantový kráter

Tento gigantický kráter je druhým nejhlubším otevřeným dolem na světě a jeho vznik se datuje do 50. a 60. let minulého století. Právě v té době totiž sovětský geolog Jurij Chabardin objevil bohaté zásoby diamantů, kterých nebylo možné nevyužít. Jako významný průlom pro Sovětský svaz, který se tehdy snažil rozšířit svou těžbu diamantů, představovala výstavba dolu velkou výzvu, neboť se nacházel v odlehlé oblasti s extrémními klimatickými podmínkami.

Stavba v sibiřské divočině

Mir představuje obrovské technické dovednosti a odhodlání svých stavitelů. Museli se vyrovnat s drsnou sibiřskou zimou, trvající celých dlouhých sedm měsíců. Ta samozřejmě zmrazila půdu tak, že z ní bylo těžké těžit. Během letních měsíců se naopak z většiny času zmrzlé půdy stávalo bahno, což těžbu ještě více komplikovalo. Důl byl proto doslova vystavěn na pilotech, aby se předešlo propadu budov. Veškeré úsilí vyvrcholilo v roce 1960, kdy byl důl otevřen a okamžitě se ukázal jako velmi produktivní.

Důl Mir: diamantový poklad

Produkce dolu Mir dosahovala na svém vrcholu 10 milionů karátů diamantů ročně, s tím, že 20 % z nich bylo gemologické kvality. Důl také vydával světu a hlavně tedy Sovětům některé z největších a nejznámějších diamantů na světě, včetně obrovského 3106 karátového diamantu Cullinan, který je nyní součástí britských korunovačních klenotů.

Těžká a nebezpečná práce

Práce v dolu byla náročná a nebezpečná. Kromě extrémních klimatických podmínek zde bylo také nebezpečí propadnutí terénu a sesuvů půdy. Přesto se zde tisíce horníků podílely na těžbě těchto vzácných kamenů, často v náročných směnných cyklech. I přes své bohatství a produktivitu, byl důl Mir v roce 2001 uzavřen, když se stal neekonomickým pro pokračování povrchové těžby. Od té doby ale těžba pokračuje podzemně.

Zdroj: Youtube

Připomínka odvahy sovětského člověka

Dnes slouží důl Mir jako fascinující připomínka lidské odvahy, vynalézavosti a touhy po zdokonalení. I přes svou nepřátelskou polohu a drsné klima, tento kráter představuje monumentální úspěch v těžebním průmyslu. Jeho tajemná a ohromující podoba nadále přitahuje turisty a vědce z celého světa, kteří přicházejí obdivovat jeho ohromující velikost a poznávat jeho unikátní historii.

Mir je určitě místem, které byste měli navštívit. Ale nezapomeňte, pokud se rozhodnete přeletět nad tímto kráterem, ujistěte se, že dokážete vyletět dostatečně vysoko, abyste se vyhnuli jeho smrtícímu vzdušnému proudění.

Zdroje: wikipedie, timesnownews, businessinsider