Od prvního uhlí k elektrifikaci

Kladensko je známé pro svoji hornicko-hutnickou tradici, a těžba uhlí na tomto území má bohatou historii. V roce 1874 tam uhelná společnost Pražská železářská zahájila hloubení dolu Mayrau. Tento důl, pojmenovaný po tehdejším předsedovi správní rady společnosti, JUDr. Kajetánu Mayerovi, se brzy stal bodem v kladenském revíru. Během dalších desetiletí byly vyhloubeny další jámy, jako například jáma Robert, která byla vyhloubena v roce 1932 a zažila elektrifikaci dolu.

Zdroj: Youtube

Tragédie v Schoeller Libušín

V roce 2001 se Kladensko stalo dějištěm smutné kapitoly české hornické historie. Důl Schoeller Libušín, který byl dosud považován za bezpečný, se stal místem tragédie. Výbuch metanu a následný požár si vyžádaly čtyři lidské životy. Čtyři mladí horníci, tátové od rodin, se již nikdy nevrátili domů. Tři zemřeli na místě a čtvrtý později v nemocnici. Tragédii zavinil soubor lidských pochybení a zanedbání bezpečnostních předpisů. Zážeh plynu, který byl příčinou výbuchu, pravděpodobně zapříčinila zapálenou cigaretu, což potvrdilo na místě, kde byly nalezeny kuřácké potřeby. Tragédie nám připomíná, jak nebezpečná a náročná byla práce horníků. Osm měsíců po tragédii byla veškerá těžba v kladenských dolech ukončena a tím se definitivně uzavřela slavná éra hornictví na Kladensku.

Oživení paměti

I přes uzavření dolu Schoeller Libušín a ukončení těžby uhlí však zůstává hornická historie Kladenska živá. Skanzen Mayrau je místem, kde se můžete ponořit do atmosféry minulých dní, procházet starými štolami a obdivovat technologie, které byly kdysi dávno za špičku. Celý areál je totiž zachován v modelu tzv. posledního pracovního dne, což znamená, že vše zůstalo tak, jako by havíři právě odešli. V areálu můžete procházet autentickými prostorami s oprýskanými zdmi, původními nápisy a nenatřenými zábradlími. Tři těžké stroje, včetně secesního stroje Ringhoffer z roku 1905, vám umožní nahlédnout do technického aspektu hornictví. Výstavní galerie, báňské záchranářství a další exponáty vám ukážou, jakým způsobem byla hornická práce organizačně i technologicky zajišťována. Můžete tak prožít s horníky jejich pracovní den od kantýny až po štolu.

Kolem hornických pokladů

Skanzen Mayrau není jediným svědkem bohaté hornické historie Kladenska. Okolní krajinu zdobí další důlní areály a památky, a naučná stezka vás provede místy, kde se psala historie těžby uhlí. Každý krok odkrývá novou kapitolu příběhu, který definuje celý region.

Živý odkaz historie

Historie těžby uhlí na Kladensku je více než jen souborem faktů a dat. Je to příběh odvahy, inovací, ale i nebezpečí. Tragédie na dole Schoeller Libušín připomíná, jak nebezpečnou práci horníci procházeli, a jak důležité bylo dodržovat bezpečnostní předpisy. Tyto události jsou součástí historie Kladenska, kterou si dnes můžeme prohlédnout a pochopit díky hornickému skanzenu Mayrau. I přes konec těžby uhlí zde zůstávají stopy práce, odvahy a vynalézavosti generací horníků, kteří se nezalekli výzev své doby.

Zdroje: cs.wikipedia.org, kladensky.denik.cz, kudyznudy.cz