Dugi Otok, který se nachází v severní Dalmácii, je nejdelším ostrovem zadarského souostroví. S délkou 45 kilometrů a šířkou pouhých 5 kilometrů se vypíná v Jadranském moři jako štíhlý pruh země. Tento poklidný ostrov je domovem asi 1500 obyvatel rozptýlených do dvanácti malebných vesniček, z nichž každá má své jedinečné kouzlo.

Zdroj: Youtube

Sali, město s bohatými možnostmi pro rekreaci

Sali je největší vesnice na ostrově Dugi Otok a nachází se na jeho jižním konci. Nabízí široké možnosti pro rekreaci, včetně návštěvy skvělých restaurací, obchodů a krásných pláží. Městečko je také v blízkosti mnoha zajímavých míst, jako je Přírodní park Telašćica a Kornatské ostrovy.

Přírodní park Telašćica

Přírodní park Telašćica na jižním cípu ostrova je jednou z nejzajímavějších atrakcí. Tento park vyniká svými strmými útesy, překrásnými zátokami a olivovými háji. Jedná se o domov rozmanité fauny a flóry, můžete se tu setkat i s množstvím endemických druhů. Nezapomeňte navštívit slané jezero Mir, jehož voda má léčivé vlastnosti.

Rajské pláže

Dugi Otok je také známý pro své pláže. Zvlášť významná je pláž Sakarun. Tato písečná pláž s tyrkysově modrým mořem a bílým pískem je skutečným rájem pro milovníky slunce a moře. Zde si můžete lehnout na plážové lehátko a relaxovat, nebo si zaplavat ve svěžích vodách. Pláž Sakarun je často označována za jednu z nejkrásnějších v Chorvatsku a její krása vás určitě okouzlí.

Maják Punta Bjanca a pláž Veli Rat

Maják Punta Bjanca, který se nachází ve vesnici Veli Rat, je nejvyšším majákem v Chorvatsku. Stavba vysoká 42 metrů se tyčí nad obzor a dodává krajině nezaměnitelný charakter. Kromě majáku zde můžete navštívit i dvě krásné pláže, které jsou ideální pro koupání a odpočinek. V blízkosti se nachází také idylická pláž Veli Rat, obklopena voňavými borovicovými lesy.

Božava, Žman a Luca

Na Dugi Otoku se nachází několik malebných vesniček, mezi něž patří Božava, Žman a Luca. Městečko Božava je výchozím bodem pro návštěvu slavné pláže Sakarun a nabízí množství malých restaurací a kaváren. Rybářská vesnička Žman je pak ideálním místem pro ochutnání místních specialit.

Pokud tedy toužíte po dovolené na chorvatském Karibiku, pak je Dugi Otok tím pravým místem pro vás. Místo, kde najdete klid a harmonii s přírodou. Zde si můžete odpočinout od rušného světa a prožít dovolenou ve skutečném ráji. Ačkoli turisté zatím tuto krásu příliš neobjevili, je jen otázkou času, než se tajemství ostrova rozšíří a Dugi Otok se stane populární destinací.

Zdroje: placesofjuma.com, magic-croatia.hr, chasingthedonkey.com