V srdci chorvatského přímoří se nachází Dubrovník, město, které patří k nejžádanějším destinacím v celé Evropě. Kromě své malebné atmosféry, pozoruhodné historie a idylického prostředí se město může pochlubit i tím, že se zde natáčela populární série Hra o trůny, což do města přilákalo houfy fanoušků. Přesto se nyní snaží město omezit hluk a zmírnit dopad rostoucího turismu na své obyvatele.

Zklidnění města: Méně hluku, více autenticity

Starosta Dubrovníku Mato Franković představil nová opatření, která mají zklidnit městské ulice a nabídnout jeho obyvatelům i návštěvníkům klidnější a autentičtější zážitek. Od nynějška se turisté při procházkách po dlážděných uličkách historického centra budou muset obejít bez svých kufrů na kolečkách. Město chce omezit hluk, který přináší narůstající počet turistů, a vytvořit tak klidnější prostředí pro své obyvatele. Ti, kteří poruší pravidla, budou konfrontováni s pokutou ve výši 265 eur.

Kam s kufry? Dubrovník má řešení

Ale nebojte se, Dubrovník má pro své návštěvníky vždy řešení. K dispozici budou nově zřízené úschovny zavazadel, kam si budete moci uložit svůj kufr, zatímco se budete potulovat po městě a obdivovat jeho kouzlo. Město bude také poskytovat bezplatnou dopravu zavazadel na místo ubytování hostů.

Živoucí muzeum

Drobné omezení ale rozhodně vyváží zážitek z tohoto překrásného starobylého centra. Je to město, které je samo o sobě živoucí muzeum. Procházka po historickém centru je jako cesta časem, kde se můžete zastavit a obdivovat bohatě zdobené budovy, jako je například františkánský klášter nebo barokní katedrála.

Dubrovník skrze objektiv Hry o trůny

Pro fanoušky populární televizní série Hra o trůny je Dubrovník nezapomenutelnou destinací. Mnoho ikonických scén bylo natáčeno právě zde, včetně scén v Králově přístavišti. Přestože se procházíte skutečnými ulicemi a ne filmovou scénou, pocit, že jste se ocitli v epickém příběhu, je stále velmi silný.

Kulinářský ráj

Dubrovník je více než jen starobylé město. Je to také místo s výtečnou kulinářskou scénou. Místní trhy nabízejí čerstvé ryby a mořské plody, které můžete ochutnat v některém z místních podniků, kde připravují tradiční chorvatské pokrmy.

Návštěva Dubrovníku přinese nově klidnější atmosféru. Změny se ale nebojte, možná si o to více vychutnáte kouzlo překrásného historického města, které se snaží najít rovnováhu mezi zachováním svého historického dědictví a moderního života.

Zdroje: www.expats.cz, chroniclelive.co.uk, earthtrekkers.com