Pamatujete-li nákupní výjezdy do Drážďan v éře NDR za botami nebo dětským oblečením s adrenalinem na celnici, „německou Florencii“ dnes těžko poznáte.

V jednom z nejkrásnějších barokních měst Evropy sice ještě nějaký ten zastrčený „socik“ najdete, ale saská metropole se změnila v moderní, živé a turisticky atraktivní velkoměsto. Co vidět, slyšet a zažít je tu po celý rok, ale doba předvánoční láká našince především. Kromě nákupů (na příhodně pojmenované Prager Strasse jsou nejen dvě největší nákupní centra ve městě Centrum-Galerie a Altmarkt Galerie, oblíbený obchodní dům Karstadt, ale i nedávno otevřený Primark – pobočka levného módního irského obchodního řetězce, za kterým dřív vášnivé shoperky jezdily až do Londýna) tu užijete i pravou adventní atmosféru.

Vánoční trh Striezelmarkt zahájí už 581. ročník 26. listopadu. Od té doby až do Štědrého dne tu denně od 10 do 21 hodin můžete popíjet Glühwein (svařené víno), koupit si pravou Dresdner Christstollen (drážďanskou vánoční štolu) nebo tradiční dřevěné krušnohorské ozdoby. Pokud by byl na vás Striezelmarkt příliš hlučný a zalidněný, zajděte na nějaký další, menší – na Drážďanské vánoční míli, která začíná u hlavního nádraží a vede až na druhou stranu Labe, do městských čtvrtí Innere (Vnitřní) a Äussere (Vnější) Neustadt (Nové Město), je jich desítka. Středověké Vánoce jsou na nádvoří zámecké stáje Stallhof, romantické u zámku, internacionální u zlaté sochy císaře Augusta Silného ve čtvrti Neustadt.

Kam po Glühwein?

MUZEUM NEJEN PRO TATÍNKY

Ačkoli Drážďany byly jako město poprvé zmíněny už v roce 1216, jsou městem mladým. Když se nasytíte velkolepých paláců, jako jsou Zwinger nebo Semperoper, zajděte do čtvrti Äussere Neustadt. Bydlí tu především studenti a klubová scéna v bývalém průmyslovém areálu žije celou noc. Pokud máte málo času, zastavte se na kávu nebo čaj v Kunsthofpassage. Ze zdejších kavárniček, krámků a galerií na vás dýchne humor. Tatínkové mohou zatím navštívit nedaleké pozoruhodné Vojenské historické muzeum Spolkové obrany. Další informace na webu: www.mhmbw.de

JAK DO DRÁŽĎAN

Pokud se chcete vyhnout hledání parkování a neodříkat si svařené víno, využijte možnost rychlého a pohodlného cestování vlakem. Z Prahy do Drážďan jezdí moderní dálkové spoje Českých drah EuroCity v pravidelných dvouhodinových intervalech a můžete se v nich i dobře najíst (kančí guláš podle receptu šéfkuchaře Jaroslava Sapíka a točené pivo k němu je vynikající). Využít lze řadu slev. Nejvýhodnější jsou tzv. Včasné jízdenky Německo zakoupené pro konkrétní vlak na eShopu Českých drah. Další informace na webu: www.cd.cz, využít můžete i mobilní aplikaci Můj vlak.

Další informace na webech: www.dresden.de/striezelmarkt www.mittelalter-weihnacht.de www.romantischer-weihnachtsmarkt.com www.augustusmarkt.de