Kolos mezi podmořskými závrty

Dračí díra je kolosální zázrak přírody, který se pyšní vchodem o průměru přibližně 130 metrů. Skutečný úžas se však skrývá pod povrchem, kde se propadlina noří do ohromující hloubky 300,89 metru. Pro upřesnění si představte, že by se jednalo o stavbu třikrát vyšší než ikonický Big Ben nebo že by se pod hladinu ponořil věžovitý londýnský Shard. Eiffelova věž v Paříži, která měří přesně 324 metrů, poskytuje výstižné srovnání pro ohromnou hloubku Dračí díry.

Zdroj: Youtube

Tajemství Dračí díry

S nasazením podvodního robota vybaveného hloubkovým senzorem se tým vědců z Výzkumného ústavu pro ochranu korálů Sansha Ship Course v srpnu 2015 pustil do desetiměsíčního průzkumu Dračí díry. Během své expedice odhalil celou řadu objevů, včetně přítomnosti více než 20 mořských druhů obývajících horní část propadliny. Jak je však u mnoha modrých děr běžné, i v Dračí díře dochází ke špatné cirkulaci vody, což způsobuje, že voda v hloubce pod 100 metrů je anoxická, bez kyslíku. V důsledku toho se záhadná propast pod touto hloubkou pravděpodobně mění v účinnou podvodní mrtvou zónu.

Legenda o dračím a opičím králi

Přestože hloubka Dračí díry byla potvrzena teprve nedávno, místní rybáři z Paracelských ostrovů vědí o její existenci již po staletí. Podle čínské tiskové agentury Xinhua obklopuje mystickou propast místní legenda, která ji nazývá podmořským palácem dračího krále Východního moře, postavy zvěčněné v románu "Cesta na západ" ze 16. století. Příběh z klasického čínského literárního díla vypráví o opičím králi, který uloupil jeden z palácových sloupů, aby ho používal jako svou magickou hůl a zbraň.

Vznik modrých děr

V oblasti vědy se objevuje racionálnější vysvětlení existence Dračí díry. Stejně jako její protějšky z rodiny modrých děr se geologický zázrak pravděpodobně zformoval během minulých dob ledových, tedy v době, kdy byla hladina moře výrazně nižší než dnes. V těchto obdobích tající ledovcová voda pronikala porézními horninami, obvykle vápencem, a vytvářela podzemní dutiny a závrty. Stropy podzemních komor se časem propadly a vznikly hluboké propasti, které se později zaplnily, když hladina moře stoupla. Zajímavé je, že zářivě modrý odstín charakteristický pro modré díry je spíše důsledkem jejich hloubky než čistoty vody.

Ostatní modré „skvosty“

Dračí díra vyfoukla titul nejhlubšího podmořského propadliště na světě Deanově modré díře na Long Islandu na Bahamách, která se noří do hloubky 202 metrů. Dean's Blue Hole je známá jako oblíbené místo pro hloubkové potápění a slouží jako kulisa pro každoroční soutěž v hloubkovém potápění. Mezi další proslulé mořské modré díry patří Velká modrá díra v Belize (hloubka 124 metrů) a Egyptská modrá díra (hloubka 120 metrů). Zatímco tyto mořské závrty se mohou pochlubit impozantními rozměry, sladkovodní závrty mohou sahat ještě hlouběji, přičemž mexický závrt El Zacatón je považován za jeden z nejhlubších závrtů na světě naplněných vodou, který dosahuje ohromující hloubky 339 metrů.

Ochrana a budoucnost Dračí díry

Vláda města Sansha v čínské provincii Hainan si uvědomuje význam Dračí díry, a proto již přijala opatření na ochranu a studium tohoto přírodního divu. Jejich závazek potvrdil místostarosta Xu Zhifei prohlášením: "Budeme usilovat o ochranu přírodního dědictví, které nám Země zanechala." Přestože rozsah přístupu pro potápěče zůstává nejistý, lze doufat, že se kouzlo Dračí díry brzy stane ceněným přírůstkem na seznamech milovníků modrých děr po celém světě.

V hlubinách Dračí díry se setkáváme s podmanivým spojením legendy a vědy, kde se mytologie setkává s geologickým zázrakem. S pokračujícím průzkumem záhadná propast stále láká a zve dobrodruhy i vědce k odhalování svých tajemství a vzdávání pocty skrytým zázrakům, které naše planeta nabízí.

Zdroje: independent.co.uk, wikiwand.com, iflscience.com