Kráska v Jihočínském moři

V nepřeberné škále přírodních divů světa se objevil další rekordní klenot: Dračí díra. Tato monumentální propadlina se nachází v Jihočínském moři a byla označena za nejhlubší modrou díru na světě. Odborný tým z Výzkumného ústavu pro ochranu korálů v Sansha Ship Course provedl výzkum a díky podvodnímu robotu VideoRay Pro 4 zjistil, že Dračí díra dosahuje hloubky až 300,89 metrů, což ji řadí na vrchol žebříčku. Tímto výkonem sesadila Deanovu modrou díru s hloubkou 202 metrů.

Proč je tak modrá?

Na první pohled může být modrá díra nesmírně fascinující. Ale jak vlastně taková díra vzniká? Většina modrých děr je výsledkem geologického procesu, který započal v měkkých horninách, jako je vápenec. Během staletí se vápenec rozpouští, čímž vznikají podmořské jeskyně. Lisa Park Boushová z Connecticutské univerzity dodává, že chemická reakce mezi sladkou a slanou vodou může vytvářet kyseliny, které ještě více erozivně působí na horniny. Navíc mikrobi mohou urychlit tento proces, a tak se vytvoří díra, která z vrchu vypadá mnohem modřejší než okolní voda.

Zdroj: Youtube

Teorie vzniku

Nicméně hloubka a způsob vzniku Dračí díry zpochybňuje běžné geologické procesy. André Droxler z Riceovy univerzity se domnívá, že tento zvláštní útvar mohl vzniknout díky tektonické aktivitě nebo jinému dosud neznámému procesu. Mimořádná hloubka Dračí díry může skrývat tajemství geologické historie naší planety.

Co ukrývají temné hlubiny Dračí díry

Ačkoliv je horní část díry domovem pro zhruba 20 druhů ryb, podmínky v hlubších částech se zdají být pro život příliš nepříznivé. Téměř úplný nedostatek kyslíku znamená, že ve spodní části díry pravděpodobně život neexistuje. Nicméně modré díry jsou často biodiverzitními horkými místy, jak zdůrazňuje Emily Hallová z Mote Marine Laboratory. Navzdory kyselému prostředí se v těchto místech často objevuje bujný život.

Ráj pro potápěče?

Přestože jsou modré díry oblíbeným cílem potápěčů a šnorchlařů z celého světa, Dračí díra nemusí být nejlepší volbou pro tyto aktivity. Kromě své odlehlosti jsou totiž Paracelské ostrovy, na kterých se nachází, předmětem politických sporů mezi Čínou, Vietnamem a Tchaj-wanem, což může komplikovat cestovní a výzkumné snahy.

Dračí díra je pozoruhodným geologickým útvarem, který nám připomíná neuvěřitelnou moc a záhadu přírody. Ačkoliv je mnoho otázek ještě nezodpovězeno, jedno je jisté – tento světový rekord přitahuje pozornost vědců, dobrodruhů a milovníků přírody z celého světa.

Zdroje: mybestplace.com, indiatoday.in, scientificamerican.com