Farmářův náhodný nález

Celý příběh začal v roce 1965, kdy farmář vykopával sklep a narazil na cosi neobyčejného. Byla to spodní čelist mamuta, vyčnívající ze země jako pozůstatek z dávných časů. Tento náhodný objev odstartoval výzkum, který odhaluje jedno z největších archeologických tajemství naší planety.

Příbytek z kostí

Při dalším průzkumu bylo odhaleno, že spodní čelist mamuta byla pouze špičkou ledovce. Postupně se začala odkrývat síť prastarých chýší, složených z celkem 149 mamutích kostí. Obydlí, která jsou datována do období mezi 23 000 a 12 000 lety př. n. l., tvoří ohromující příklad kopulovité architektury a pravděpodobně patří mezi nejstarší známá obydlí postavena prehistorickými lidmi.

Technologie a tajemství výstavby

Domy mají průměr 6 až 10 metrů a skládají se z několika stovek mamutích kostí a klů, které byly precizně uspořádány do kruhu. V blízkosti středu každého obydlí se nacházelo ohniště, což ukazuje, že prehistoričtí lidé stavěli nejenom domovy, ale také v nich rozdělávali ohně, vařili a sdíleli příběhy.

Čtěte také

První dlouhé domy se na Českém území objevily v pátém tisíciletí před našim letopočtem

Čtěte také

Jak vypadaly domy na území Čech před 7000 lety: Obrovské, komfortní, moderní

Sestavit taková obydlí však bylo daleko složitější, než by se mohlo zdát. Většina mamutích kostí byla získána při lovu. Lidé nejspíš vybíjeli celá stáda mamutů, aby získali dostatek materiálu pro stavbu. Není vyloučeno, že sbírali také kosti uhynulých zvířat, která se nacházela v blízkosti řek a roklí.

Přežití v nepřátelském prostředí

Hlavním účelem mamutích obydlí byla ochrana před krutým mrazem a větry, které v té době vládly. Zajímavým aspektem je, že někteří archeologové nevylučují, že domy mohly mít také náboženský či společenský význam. Jejich monumentální velikost a zjevná starostlivost při jejich výstavbě naznačuje, že mají mnohem hlubší význam, než jen prostou ochranu před přírodními živly.

Čtěte také

Čtěte také

Lidé z doby kamenné nebyli jako my. Měli jiné tělo, byli supervýkonní a odolní

Tento nález opět pomohl otevřít další kapitolu, která vede k porozumění prehistorickým společnostem. Ukázalo se, že i v dobách, kdy technologie nebyla ještě tak rozvinutá, byli naši předkové schopni vytvářet ohromující a funkční struktury. Zachovalé domy z mamutích kostí tak umožňují nahlédnout do minulosti a snít o dávných dobách, kdy lidé bojovali s přírodou, stavěli komunity a uctívali svoje víry.

Zdroje: themindcircle.comhistoryofinformation.comearthlymission.com