V dávných dobách, kdy pražské domy ještě neměly číselná označení, byla jim přiřazena domovní znamení. Tato často komická a netradiční "značka" sloužila k identifikaci domu a jeho majitele, často i jeho povolání. V Praze, městě s bohatou historií, najdeme 264 takovýchto znamení. Značení se postupně změnila, když v roce 1770 císařovna Marie Terezie zavedla číselná označení domů. Tento krok byl praktický, ale zároveň odebral městu něco unikátního, co dělalo každý dům jedinečným.

Dům U Kamenného Zvonu: Symbolika za kamenným zvonem

Tento dům se pyšní svou centrální polohou na Staroměstském náměstí. Jeho významný symbol, kamenný zvon, není jen náhodným dekorativním prvkem. Má hluboký význam spojený s historií Prahy. Podle legend je tento zvon připomínkou strategického vstupu Jana Lucemburského do Prahy v roce 1310. Když bylo město obléháno vojskem Jindřicha Korutanského, zvon zazvonil a signalizoval vojskům, kdy mají stáhnout bránu. Takový kousek vojenské strategie uprostřed městského ruchu! Navíc je dům spojován s Karlem IV., což z něj dělá nejen architektonický, ale i historický skvost.

Dům Tří divých mužů: Divoká historie v Řetězové ulici

Stavba v Řetězové ulici má zajímavý název, ale za ním stojí ještě zajímavější historie. Na jeho pozemku kdysi stály dva gotické domy, což ukazuje, jak se architektura Prahy vyvíjela a měnila. Ale to, co dělá tento dům opravdu výjimečným, je jeho kulturní dědictví. V roce 1911 zde Josef Waltner zřídil kabaret a kavárnu s tančírnou nazvanou Montmartre. Toto místo se stalo magnetem pro umělce, literáty a hudebníky, což z něj činí důležitý kulturní bod v historii Prahy.

Dům U Modré lišky: Tajuplný příběh modré lišky z Kampy

Kampa je známá svým jedinečným kouzlem a tento dům je toho dokonalým příkladem. Ačkoli domovní znamení modré lišky může vyvolávat myšlenky na hájovnu, skutečná historie je mnohem záhadnější. Symbol lišky držící růži v tlamě může mít různé interpretace - spojení přírody s křehkostí či krásou, nebo možná něco úplně jiného. To, co víme jistě, je, že tento symbol je stejně unikátní jako samotný dům.

Dům U Černého slunce: Slunce, esoterika a hudba v srdci Prahy

V Celetné ulici můžete narazit na tento historický klenot. Zmiňované domovní znamení slunce z roku 1514 bylo původně zlaté a postupem času zčernalo, možná kvůli setkáním vyznavačů esoterických nauk v době vlády císaře Rudolfa II. Ale nejen toto tajemství dům ukrývá. V letech 1754 až 1824 zde bydlela operní pěvkyně Josefína Hampachová, což dodává místu hudební nádech. Tato dáma byla blízkou přítelkyní samotného Wolfganga Amadea Mozarta, což domu přidává ještě větší kulturní váhu.

Zdroj: Youtube

Umělecké a historické zrcadlo

Domovní znamení jsou jakýmsi uměleckým a historickým zrcadlem společnosti. Jejich významy jsou různorodé a komplexní, zároveň však sloužily praktickým účelům v každodenním životě. Přestože dnes mohou být považována za okrajový prvek architektonického bohatství Prahy, nabízí jedinečný pohled na kulturní a sociální kontext města, jehož krásy a tajemství lze objevit jen tehdy, když zvedneme oči a vnímáme detaily.

Zdroje: www.praha.eu, www.kudyznudy.cz, www.blesk.cz