Tajemné České Švýcarsko

Dolský mlýn se nachází nedaleko vesnic Kamenická Stráň a Jetřichovice, uprostřed malebného kraje Českého Švýcarska. Tato oblast je známá svou překrásnou krajinou plnou lesů, roklí, soutěsek a pískovcových skal. Mlýn je zasazen do této idylické scenérie a díky tomu získává svou jedinečnou atmosféru.

Historie Dolského mlýna sahá do 15. století, kdy sloužil jako významné středisko mletí obilí a výroby mouky. Mlýn se nacházel na strategickém místě poblíž obchodních cest, a tak prosperoval až do 20. století. S technologickým pokrokem a postupným stárnutím mlýna však začal upadat.

Zdroj: Youtube

Zrození legendy: Pohádka Pyšná princezna

Po druhé světové válce se mlýn stal opuštěným a začal postupně chátrat. Vandalové a čas způsobili jeho devastaci. Nicméně díky slavné pohádce Pyšná princezna, která se zde natáčela v roce 1952, získal Dolský mlýn novou popularitu. Film se stal velmi populárním a přitáhl mnoho diváků. Díky němu se mlýn stal turistickou atrakcí a začal se opět obnovovat.

Nešťastná legenda

K mlýnu se váže příběh, který se údajně odehrál v 16. století. Syn mlynáře se vydal do světa a po mnoha letech se jako bohatý muž s plnovousem vrátil domů. Před příchodem k mlýnu se zastavil v místní hospodě a vyprávěl sousedům o svých dobrodružstvích. Večer se vydal k mlýnu, aby své rodiče překvapil. Předpokládal, že ho v noci nepoznají, a tak požádal o nocleh. Nabídl jim váček plný peněz jako platbu za ubytování. Chamtivost mlynáře a jeho ženy je však oslepila a zosnovali hrůzný plán. V noci, kdy pocestný spal, ho brutálně zavraždili a okradli. Jeho tělo pak zakopali v lese.

Následujícího rána se přišel sedlák zeptat mlynářů, jestli se radují ze shledání se synem. Tehdy jim došlo, co udělali, a byli tak zoufalí, že mlynář spáchal sebevraždu oběšením a mlynářka skočila do řeky. Od té doby se prý kolem mlýna objevují přízraky zavražděného syna a jeho rodičů.

Okouzlující krajina

Pokud se rozhodnete navštívit Dolský mlýn, nezapomeňte si užít i další okolní atrakce. Pravčická brána, největší pískovcový oblouk v Evropě, je jen kousek odtud a stojí za to ji navštívit. České Švýcarsko také nabízí mnoho dalších zajímavých míst, která stojí za objevování.

Dolský mlýn je fascinujícím místem, které spojuje historii, přírodu a turistické zážitky. Návštěva této tajemné zříceniny umožňuje poznat historické kořeny regionu, ale také si užít krásy okolního Českého Švýcarska. Pokud jste milovníkem dobrodružství a neokoukaných míst, Dolský mlýn je pro vás ideální destinací.

Zdroje: www.filmovamista.cz, zemesveta.cz, vyslapy.cz