Tajemné České Švýcarsko

Dolský mlýn se nachází nedaleko vesnic Kamenická Stráň a Jetřichovice, uprostřed malebného kraje Českého Švýcarska. Tato oblast je známá svou překrásnou krajinou plnou lesů, roklí, soutěsek a pískovcových skal. Mlýn je zasazen do této idylické scenérie a díky tomu získává svou jedinečnou atmosféru.

Historie Dolského mlýna sahá do 15. století, kdy sloužil jako významné středisko mletí obilí a výroby mouky. Mlýn se nacházel na strategickém místě poblíž obchodních cest, a tak prosperoval až do 20. století. S technologickým pokrokem a postupným stárnutím mlýna však začal upadat.

Zrození legendy: Pohádka Pyšná princezna

Po druhé světové válce se mlýn stal opuštěným a začal postupně chátrat. Vandalové a čas způsobili jeho devastaci. Nicméně díky slavné pohádce Pyšná princezna, která se zde natáčela v roce 1952, získal Dolský mlýn novou popularitu. Film se stal velmi populárním a přitáhl mnoho diváků. Díky němu se mlýn stal turistickou atrakcí a začal se opět obnovovat.

Nešťastná legenda

K mlýnu se váže příběh, který se údajně odehrál v 16. století. Syn mlynáře se vydal do světa a po mnoha letech se jako bohatý muž s plnovousem vrátil domů. Před příchodem k mlýnu se zastavil v místní hospodě a vyprávěl sousedům o svých dobrodružstvích. Večer se vydal k mlýnu, aby své rodiče překvapil. Předpokládal, že ho v noci nepoznají, a tak požádal o nocleh. Nabídl jim váček plný peněz jako platbu za ubytování. Chamtivost mlynáře a jeho ženy je však oslepila a zosnovali hrůzný plán. V noci, kdy pocestný spal, ho brutálně zavraždili a okradli. Jeho tělo pak zakopali v lese.

Následujícího rána se přišel sedlák zeptat mlynářů, jestli se radují ze shledání se synem. Tehdy jim došlo, co udělali, a byli tak zoufalí, že mlynář spáchal sebevraždu oběšením a mlynářka skočila do řeky. Od té doby se prý kolem mlýna objevují přízraky zavražděného syna a jeho rodičů.

Čtěte také

Hrad Zvíkov

Čtěte také

Na hradě Zvíkově mohou citliví lidé vnímat energie nebo zažívat zvláštní pocity

Okouzlující krajina

Pokud se rozhodnete navštívit Dolský mlýn, nezapomeňte si užít i další okolní atrakce. Pravčická brána, největší pískovcový oblouk v Evropě, je jen kousek odtud a stojí za to ji navštívit. České Švýcarsko také nabízí mnoho dalších zajímavých míst, která stojí za objevování.

Čtěte také

Zrekonstruovaný rondel Goseck v Německu

Čtěte také

Letadlo odhalilo v Česku záhadnou obří kruhovou stavbu, starší než Stonehenge.

Dolský mlýn je fascinujícím místem, které spojuje historii, přírodu a turistické zážitky. Návštěva této tajemné zříceniny umožňuje poznat historické kořeny regionu, ale také si užít krásy okolního Českého Švýcarska. Pokud jste milovníkem dobrodružství a neokoukaných míst, Dolský mlýn je pro vás ideální destinací.

Zdroje: www.filmovamista.czzemesveta.czvyslapy.cz