Neolitické kamenné památky a Slunce

Neolitické stavby jsou pro archeology fascinujícím tématem. Mnohé z nich byly postaveny tak, aby byly v souladu s pohybem Slunce, nejznámějším příkladem je Stonehenge. Slavná památka vytváří výjimečnou atmosféru během letního slunovratu a zdá se, že sloužila jako místo pro sluneční rituály a pozorování. Ovšem co když se některé neolitické stavby měly vztahovat k noci, Měsíci a tajemným nočním obřadům?

Zdroj: Youtube

Hendraburnick Quoit a jeho tajemství

Hendraburnick Quoit skrývá svá tajemství v podobě rytin, které mají tvar sekery. Megalitická struktura, nacházející se na vrchu Hendraburnick Down v Cornwallu, blízko vesničky Davidstow, byla postavena v období pozdního neolitu na počátku doby bronzové, tedy přibližně před 4 000 až 6 000 lety. Odborníci předpokládají, že lokalita byla místem tajemných rituálů, během nichž docházelo k "rozbíjení" křemenných bloků.

Dr. Andy Jones spolu se svým týmem odkryli na Hendraburnick Quoit 105 rytin, které nám ukazují indicie, že místo mohlo být v noci speciálně využíváno. Rytiny jsou totiž za měsíčního svitu mnohem výraznější a snadněji rozeznatelné.

Noční rituály a tajemný křemen

Pro starověké kultury byla noc často spojována s nadpřirozenem a zesílením smyslů, což znamená, že Hendraburnick Quoit mohl být místem zvláštních pohanských náboženských obřadů. Dr. Jones na místě také objevil úlomky křemene. A právě křemen mohl hrát klíčovou roli v nočních aktivitách na tomto místě.

Když se dva kusy křemene rozbijí o sebe, vyzařují krátké zářivé světlo. Vědci se domnívají, že rozbitý křemen v Hendraburnicku mohl být použit jako součást nočních rituálů. Tímto způsobem mohl být "uvolněn" luminiscenční potenciál křemene v okolí památky a "odhaleno" umění zvláštním způsobem. Po skončení rituálu by rozbité kusy křemene, jakmile dopadly na zem, vytvořily širší plošinu nebo oblouk, který by nadále zářil v měsíčním světle, přispívajíc k magické atmosféře místa.

Symbolika a mystika Hendraburnick Quoit

Hendraburnick Quoit byl vždy obklopen kontroverzemi mezi historiky a badateli. Zatímco někteří argumentují ve prospěch toho, že se jedná o starodávný "dlouhý kurhan" pro pohřbívání, jiní věří, že je to přirozený kámen. Někteří dokonce teoretizují, že se jednalo o skládku používanou ve středověku. Avšak objev Dr. Jonese, kdy pod tímto 16tunovým monolitem byla nalezena vrstva břidlice, naznačuje, že kámen byl pravděpodobně přemístěn z jiné lokality v údolí řeky, a není tak přírodním útvarem.

Nyní stojí před archeology úkol zjistit, co přesně se odehrávalo během zvláštních obřadů za měsíčního svitu. Hendraburnick Quoit nás zavádí do světa plného nočních rituálů a mystiky dávných civilizací. Místo nám nabízí pohled na fascinaci našich předků nejen světlem dne, ale i kouzlem noci a Měsíce. Připomíná nám, že dávné kultury skrývají hluboká tajemství a záhady, jež čekají na odhalení, a možná nám poskytnou hlubší pochopení naší historie a vztahu k noční obloze.

Zdroje: ancient-origins.net, wildhunt.org, arkeolojikhaber.com