Splněný sen fanouška

Na okraji britského Dartmooru, na čtyřakrovém zalesněném pozemku zvaném Herbswood, leží neobyčejná dodávka jménem Radagast. Rozmarný domov patří umělci a řezbáři fantasy umění Glenu Herbertovi, který se vydal na pozoruhodnou cestu s cílem vytvořit obytný prostor, jenž vystihuje podstatu Tolkienových epických příběhů.

Zdroj: Youtube

Dobrodružství Glena Herberta začalo v roce 2017, kdy v Londýně zakoupil dodávku. Během devíti měsíců ji pečlivě zrenovoval a proměnil v obytné mistrovské dílo. Dodávku pokřtil "Radagast Hnědý" podle jednoho z Tolkienových oblíbených čarodějů, známého svým vztahem k přírodě a ochranou zvířat.

Herbertova fascinace "Pánem prstenů" začala během jeho působení v Královském námořnictvu. Uprostřed vřavy falklandského konfliktu našel útěchu v Tolkienových epických příbězích, které zažehly jeho tvůrčí jiskru. "Miloval jsem všechno, co se týkalo této postavy," říká Herbert.

Práce z lásky

Zvenku se dodávka může zdát obyčejná, ale jakmile spatříte její složitě vyřezávané dveře s drakem, víte, že vstupujete do říše fantazie. Poté co vejdete dovnitř, přenesete se do říše draků, kouzelných lesů, majestátních jelenů a nádherného dřevěného řemesla – vše pečlivě ručně vyrobeno samotným Herbertem.

Uspořádání interiéru Radagasta je v rovnováze mezi útulností a funkčností. Mezipatro se závěsem překrývá posezení s kožešinou a vytváří útulnou atmosféru. Směrem k zadní části vozu dodává kouzlo malý kuchyňský kout s měděným dřezem a jídelním gongem. Herbert si sice na některé základní věci, jako je elektroinstalace a kombinovaný kotel, vyžádal odbornou pomoc, ale většinu stavebních prací provedl sám. Celkové náklady na dodávku a renovaci se odhadují na 10 000 až 15 000 liber, i když Herbert přiznává, že ještě nespočítal všechny účty.

Žít fantazii

Aby si Herbert zabezpečil svůj kouzelný příbytek, nainstaloval si solární panely pro přísun energie a hořák na dřevo s kouřovodem, což mu zajišťuje teplo v chladných měsících. Stabilizační klíny zajišťují, že Radagast zůstává pevně na svém místě.

Dodávka s duší

Původně měl Herbert v plánu Radagasta po dokončení přestavby prodat. Když se však hlouběji ponořil do svých řezbářských prací a jedinečné atmosféry malého domu na kolečkách, nedokázal se s ním rozloučit. Radagast se stal něčím víc než jen domovem; představoval lásku k Tolkienovu světu a uměleckého talentu.

Do budoucna Herbert plánuje, že Herbswood doplní o další kouzelný prvek – malou chatku určenou pro víkendové pobyty. Tento umělecký projekt se nepochybně ponese ve stejném okouzlujícím fantasy duchu jako Radagast a bude poctou Hobitovi, Pánu prstenů a dalším mystickým příběhům.

Zdroje: thesun.co.uk, stuff.co.nz, nypost.com