Dobšinská ledová jeskyně leží na jižním okraji Národního parku Slovenský ráj ukrytá ve svahu vrchu Duča. Její celková délka 1 491 metrů a převýšení 112 metrů ji řadí mezi největší ledové jeskyně v Evropě. Kromě své velikosti je jeskyně výjimečná také kvůli množství ledu, který se odhaduje okolo 110 000 kubických metrů.

Živoucí dějiny v ledové podobě

Vrstvy ledu v jeskyni tvoří živoucí historickou knihu. Odborníci odhadují, že výměna ledové hmoty v jeskyni proběhne zhruba každých 1 700 až 2 000 let. Toto místo tedy není jen průzkumem do nitra Země, ale také cestou zpět v čase, a to až do období čtvrtohor, do doby ledové.

Zdroj: Youtube

Elektrické osvětlení a jeho historie

Ačkoliv se o existenci jeskyně vědělo již od nepaměti, do jejích hlubin badatelé poprvé sestoupili až v roce 1870. Co je však ještě působivější, je fakt, že již o rok později byla jeskyně zpřístupněna pro veřejnost a v roce 1887 dokonce osvětlena elektrickým světlem. Tím se stala jednou z prvních elektricky osvětlených jeskyní v Evropě.

Dómy ledových králů

Uvnitř jeskyně se nachází řada prostorných dómů. Na rozdíl od jiných jeskyní však většinu z nich nevyplňuje krápníková výzdoba, ale impozantní masa ledu. Zaledněné jsou Veľká sieň, Malá sieň, Zrútený dóm a Ruffínyho koridor, které tvoří úchvatný pohled, který v návštěvnících vyvolává pocit, že se ocitli v domě ledových králů.

Ledový palác netopýrů

Kromě své úchvatné krásy je Dobšinská ledová jeskyně také důležitým zimovištěm netopýrů. V jeskyni žije celkem 12 druhů netopýrů včetně netopýra vousatého, pro kterého je jeskyně jedním z nejvýznamnějších středoevropských zimovišť.

Jeskyně se mění s ročními obdobími

Dobšinská ledová jeskyně je živým organismem, který se neustále mění a přizpůsobuje ročním obdobím. V zimě, kdy do jeskyně vniká chladný vzduch, se ledová hmota obnovuje. Během léta naopak postupně taje. Nádherná je v jakémkoli období a je ideálním místem na dovolenou.

Ať už hledáte jedinečnou přírodní podívanou, fascinující cestu do minulosti, nebo místo, kde se můžete pokochat krásou ledové výzdoby, Dobšinská ledová jeskyně je to pravé místo. Tento skvost slovenské přírody je otevřen pro všechny, kdo mají odvahu a touhu objevovat tajemství ukrytá hluboko pod povrchem Země.

Zdroje: cs.wikipedia.org, radiozurnal.rozhlas.cz, travelguide.sk