Tajemství života ve výškách

Věda je plná nekonečných záhad. Jednou takovou, která zaujala vědeckou komunitu na dlouhou dobu, byla otázka, jak mohou Tibeťané dýchat a žít ve vysokých nadmořských výškách, kde většina ostatních lidí zoufale bojuje se zdravotními problémy způsobenými nedostatkem kyslíku. V průběhu let se vědci snažili vyřešit tuto záhadu, ale odpověď byla dlouho v nedohlednu.

Zdroj: Youtube

Trik skrytý v DNA

Nedávný průlom však odhalil klíčovou součást této hádanky. Jak ukázala studie, odpověď na tuto záhadu byla skryta v hlubinách lidské DNA, konkrétně v genech Tibeťanů.

Jedinečnost tibetské adaptace tkví v tom, jak se jejich tělo vyrovnává s nízkým obsahem kyslíku ve vysokých nadmořských výškách. Zatímco ostatní obyvatelé horských oblastí, například andští horalé, zvyšují produkci hemoglobinu, který přenáší kyslík po těle, Tibeťané se přizpůsobili tím, že mají méně hemoglobinu v krvi. Tato genetická adaptace jim umožňuje snášet nízké hladiny kyslíku a současně se vyhnout riziku zahuštění krve.

Role genu EPAS1

Na první pohled by se mohlo zdát, že tento genetický trik se vyvinul přirozeně v průběhu tisíců let. Studie z roku 2010 však odhalila, že základem tibetské adaptace je několik genů, z nichž nejdůležitější je gen nazývaný EPAS1. Tento gen reguluje produkci hemoglobinu a zdá se, že se u Tibeťanů vyvinul neuvěřitelně rychle – možná za méně než 3000 let. Zjištěný fakt podnítil další zkoumání.

Mezinárodní tým vědců se pustil do detailní analýzy genu EPAS1 u Tibeťanů a porovnal jej s tím samým genem u Číňanů z etnika Han. Zjistil, že Tibeťané mají velmi specifickou variantu tohoto genu, kterou sdílí jen malá část Číňanů Han.

Prastarý gen poskytuje odpovědi

Avšak zdroj genu zůstával záhadou, dokud vědci nesrovnali tuto variantu genu se sekvencemi DNA archaických lidí, a to včetně neandertálců a denisovanů, dalšího prastarého druhu člověka. Výsledky byly ohromující – tibetský gen EPAS1 se velmi podobal tomu, který nesli denisované.

Jak křížení s denisovany ovlivnilo lidskou evoluci

Jak je možné, že Tibeťané zdědili gen od dávno vyhynulých denisovanů? Vědci přišli s teorií, že předkové Tibeťanů a Číňanů Han získali tento gen křížením s denisovany. Ačkoli většina denisovanské DNA byla v průběhu času u jiných populací vymazána nebo ztracena, Tibeťané si tuto unikátní verzi genu uchovali. Varianta genu EPAS1 jim poskytla klíčovou výhodu při adaptaci na náročné podmínky života ve vysokých horách.

Objev je nejen fascinující ukázkou genetického dědictví, ale také nám ukazuje, jak křížení s jinými druhy lidí mohlo hrát klíčovou roli v naší evoluci. Místo čekání na nové mutace, které by nám pomohly přizpůsobit se novým podmínkám, jsme možná získali klíčové adaptace prostřednictvím křížení s jinými druhy lidí. Výsledky studie tak poskytují zcela nový pohled na to, jak se lidský druh vyvíjel a přizpůsoboval se měnícím se podmínkám.

Věda je stále plná záhad, ale tento objev přináší nové světlo do jedné z nejzajímavějších otázek o lidské evoluci. Je fascinující myslet na to, jak některé naše unikátní schopnosti a adaptace mohou být dědictvím našich dávných předků, kteří dnes existují jen v naší DNA. Tibeťané přijali odkaz starobylých lidí, který jim pomáhá žít v prostředí, kde by většina z nás měla obtíže dýchat. Jaký poklad mohou skrývat další geny zděděné od našich pradávných předků, se teprve dozvíme.

Zdroje: science.org, nationalgeographic.com, newscientist.com