Neznámý svět pod nohama

Při představě Pekingu, hlavního města Číny, si většina z nás vybaví okázalé paláce, historické chrámy a bouřlivý ruch moderní metropole. Avšak pod jeho rušnými ulicemi se skrývá tajemství, které je pro mnohé neznámé – rozlehlá podzemní metropole zvaná Dìxià Chéng, domov pro neuvěřitelný milion lidí známých jako "krysí kmen".

Historie utajená před světlem

Peking je s obrovskou populací a neustálým tlakem na bydlení symbolem města, kde je prostor pro bydlení vzácnou a drahou komoditou. V důsledku toho se mnozí lidé obrátili k alternativě v podzemí – síti tunelů a komor, které se rozprostírají na ploše 78 kilometrů čtverečních pod povrchem města. Toto náhradní řešení jim umožnilo uniknout vysokým nájemným a žít v prostředí, které, ač často není ideální, je cenově dostupné.

Čtěte také

Tři obyvatelé zachránili budovu před jejím zbouráním

Čtěte také

Bizarnost čínské architektury: Panelák č. 28 stojí uprostřed obřího nadjezdu

Evoluce podzemního města

Historie Dìxià Chéng sahá až do období studené války. V roce 1969, v době napjatých vztahů mezi Čínou a Sovětským svazem, dal čínský předseda Mao Ce-tung pokyn k výstavbě masivního podzemního komplexu, aby se připravil na možnost jaderného konfliktu. Během deseti let vytvořilo přibližně 300 000 lidí podzemní město s tisíci atomovými bunkry, sklady, továrnami a základními zařízeními pro život. Ačkoli nikdy nedošlo k jejich zamýšlenému použití jako protiatomových krytů, byla tato infrastruktura později adaptována na levné bydlení.

Obyvatelé stínů

Současní obyvatelé Dìxià Chéng jsou pestrou směsicí migrujících pracovníků a ambiciózních mladých lidí, kteří do Pekingu míří ve snaze najít lepší příležitosti.

Bydlení v Dìxià Chéng je unikátní zážitkem. Oproti nadzemnímu Pekingu je zde klid a ticho, ovšem životní podmínky jsou náročné. Představte si obydlí s nízkými stropy, těsným prostorem a nulovým přirozeným osvětlením. Mnoho z těchto "bytů" má pouze jednu místnost, ve které žije celá rodina. Největší problém podzemního města jsou krysy. Jsou všude Obrovské množství hlodavců proudí podzemní aglomerací a vrhá se na jakékoli nechráněné jídlo. Pokud mají krysy nedostatek potravy, začnou být agresivní, navíc roznášejí nebezpečné nemoci.

Čtěte také

Čína stále používá tresty smrti

Čtěte také

Čína zavedla autobusy smrti. Fungují jako sanitky, ale popravuje se v nich

Navzdory omezenému prostoru a nedostatku světla jsou však místní obyvatelé nápadití v tom, jak si zpříjemnit svůj podzemní život. Mnoho obydlí je barevně vymalováno, zdobeno závěsy, a dokonce s malými vnitřními zahrádkami s umělými květinami a rostlinami. K dispozici je zde také společenský život – trhy, obchody, restaurace a dokonce zde vznikla i divadla.

Všichni obyvatelé však doufají, že jednoho dne opustí podzemí a vrátí se na povrch. Pro mnohé z nich je bydlení v Dìxià Chéng pouze dočasným řešením – ekonomickým kompromisem v důsledku astronomicky vysokého nájemného ve městě.

Zdroje: jpost.comsg.news.yahoo.comedition.cnn.com