Mnozí věří, že dinosauři by byli odsouzeni k vyhynutí dříve či později, ať už kvůli změnám v klimatu či jiným příčinám. Ale stále neexistuje jednoznačná odpověď na to, co by se stalo, kdyby asteroid Zemi minul.

Svět, ve kterém dinosauři přežili

Pokud by dinosauři zůstali na Zemi, pravděpodobně by se přizpůsobili měnícím se podmínkám. Obří býložravci by možná zmenšili svou velikost, aby lépe reagovali na nové typy vegetace. V důsledku toho by mohli dávat přednost kvetoucím rostlinám, což by vedlo k zásadním změnám v jejich vzhledu a chování. Dinosauři by se také mohli rozvíjet v různých prostředích.

Zdroj: Youtube

Jeden z fascinujících aspektů dinosaurů je totiž jejich schopnost přizpůsobení se široké škále podmínek. Američtí vědci se domnívají, že obří dinosauři by mohli efektivně obývat různorodá prostředí, dokázali by žít v polárních oblastech i tropech, na souši i ve vodě. Kdyby nevyhynuli, savci by možná nikdy nedostali příležitost vyvinout se do dominantních forem života, jaké známe dnes. Na africké savaně by namísto lvů běhali tyranosauři, v Indii by ve stínu stromů lenošili brontosauři a dokonce i v ledové pustině Antarktidy by se mohl objevit nějaký druh dinosaura.

Různorodost dinosauřího života

Mohlo by existovat celé spektrum různých druhů od dinosaurů podobných primátům po obří mořské obludy. Tato různorodost by mohla zahrnovat i formy života, které jsou nám dnes známé, ale měly by dinosauří podobu.

A co lidé? Kdyby dinosauři přežili, je možné, že bychom vedle nich žili? I když se to může zdát nemožné, evoluce by mohla vést k tomu, že by se linie primátů, ze kterých se lidé vyvinuli, mohla vyvíjet paralelně s dinosaury. Avšak život v takovém světě by mohl znamenat řadu výzev od potřeby obrany před nebezpečnými predátory po hledání způsobů, jak spolupracovat s těmito obřími tvory.

Domácí dinosauři místo psů a koček

Pokud by se lidé skutečně vyvinuli v tomto alternativním světě, jejich způsob života by byl zcela odlišný. Mnoho z našich domácích zvířat by zde jednoduše neexistovalo. Avšak dinosauři mohli nabídnout náhradu za většinu toho, co by nám chybělo.

Protoceratops, který by se mohl chovat podobně jako prasata a zároveň snášet vejce, by mohl být zdrojem potravy i zábavy. A co si budeme povídat, roztomilý Heterodontosaurus by byl pro děti úžasným mazlíčkem. Ale jak tvrdí paleontolog Larry Witmer z Ohijské univerzity, existuje možnost, že lidé by se vedle dinosaurů vůbec nevyvinuli. Namísto toho by některé dinosauří druhy mohly získat inteligenci a stát se dominantními formami života na naší planetě.

Dinosauroid, pán tvorstva

Jedním z nejzajímavějších nápadů v této diskusi je koncept "dinosauroida". Troodon, malý dinosaurus s neobyčejně velkým mozkem, který žil před nárazem asteroidu, mohl být předchůdcem inteligentních dinosaurů. Dale Russell, kanadský paleontolog, se pustil do myšlenkového experimentu, ve kterém tento dinosaurus postupem času vyvinul větší inteligenci. Společně s výtvarníkem Ronem Séguinem Russell vytvořil model dinosauroida – humanoidního tvora s dinosauřími rysy, který byl schopen chodit vzpřímeně a používat nástroje. Tato bytost, která v mnoha ohledech připomíná něco mezi člověkem a dinosaurem, je dnes k vidění v Dinosauřím muzeu v anglickém městě Dorchester.

Jde o fascinující představu alternativní evoluce, kde by dinosauři mohli pokračovat v dominanci na Zemi a my bychom mohli být pouhými pozorovateli - nebo dokonce neexistovat vůbec. Tato idea nám ukazuje, jak křehká je naše existence a jak různorodé mohou být představy o vývoji života.

Je těžké si představit, jak by svět vypadal, kdyby dinosauři nikdy nevyhynuli. Je pravděpodobné, že by naše civilizace nikdy neexistovala. Ale i když je toto téma čistě spekulativní, přemýšlení o něm nás nutí zamyslet se nad naším místem v historii Země.

Zdroje: ahaonline.cz, nedd.tiscali.cz, dotyk.cz