Devět křížů: Ostrůvek v moři moderní dopravy

Když řidiči projíždějí úsekem dálnice D1 v oblasti 168. kilometru, nemohou si nevšimnout devíti zlověstných křížů blízko obce Lesní Hluboké. Tyto kříže, stojící samostatně a hrdě, vypovídají o události, která zanechala hlubokou stopu v místní historii.

Zdroj: Youtube

Láska a zrada na pozadí starobylé vesnice

Před pěti sty lety se začal odvíjet příběh, jenž dodnes děsí a fascinuje místní obyvatele i návštěvníky dálnice. Na staré cestě narazil sedlák na zraněného obchodníka, pomohl mu a vzal ho na svůj statek. Během několika dnů se obchodník zotavil díky péči sedlákovy krásné dcery, a nebylo proto divu, že mezi nimi vzplála láska. Jejich city byly tak silné, že si slíbili věčnou věrnost a lásku.

Avšak jejich plány narazily na odpor ze strany sedláka. Ten viděl budoucnost své dcery jinak. Chtěl, aby se provdala za mladíka z bohaté rodiny, který by převzal jeho statek. Nabídl tedy obchodníkovi dohodu – pokud se za rok vrátí s dostatečným majetkem, může si vzít jeho dceru za ženu. Sedlák ovšem nikdy neměl v úmyslu tuto dohodu dodržet.

Mezitím se ve vesnici objevil bohatý mladík. Sedlák jej viděl jako ideálního ženicha pro svou dceru. Přestože dcera nesouhlasila, musela se podrobit rozhodnutí svého otce a vzít si muže, kterého pro ni vybral. Ovšem do svatby ještě stihla poslat obchodníkovi vzkaz, kde a kdy se bude konat její svatba.

Smrtelná dohoda: Plán dopadl špatně

Na den svatby obchodník naplánoval pomstu. Spoléhal na pomoc myslivce, aby potrestal ty, kteří jej zradili. Jejich domluva zněla, že nevěsta zůstane naživu, zatímco všechny ostatní zastřelí. Když se svatební průvod vracel z kostela, nastala střelba. Sedm lidí padlo k zemi, a to včetně dívky, kterou tolik miloval. Obchodník byl zdrcen. V záchvatu vzteku obvinil myslivce, že zastřelil jeho milovanou, a zabil ho. Přemožen smutkem a výčitkami svědomí pak ukončil i svůj život.

Odkaz benediktinských mnichů

Tato tragédie zanechala hlubokou jizvu v srdcích obyvatel osady. Benediktinští mniši nechali postavit devět křížů na místě masakru. Každý kříž reprezentuje jednu oběť tohoto strašlivého dne. Zvyklostí se stalo, že každých sto let byly kříže znovu posvěcovány, aby udržely vzpomínku na tragické události stále živou. Místní legenda vypráví o duchu nevěsty, která se objevuje kolem křížů, hledajíc svého milého.

Toto tajemné místo zůstává otevřenou knihou plnou nezodpovězených otázek. V roce 2012 proběhl archeologický průzkum, který však neodhalil žádné kosterní pozůstatky zemřelých, i když pamětníci tvrdí, že kosti byly objeveny v 60. letech a následně přemístěny.

Legenda Devíti Křížů zůstává živá i dnes, i když časy se mění a moderní doba zapomíná na staré příběhy. Tajemství křížů přitahuje dobrodruhy, historiky i nadšené sběratele pověstí. Ať už je tato záhadná legenda pravdivá, nebo pouhým mýtem, Devět Křížů nadále poutá pozornost všech, kteří projíždějí kolem.

Zdroje: kudyznudy.cz, hrady.cz, svetcestovatele.cz