Deanova modrá díra, jak už sám název napovídá, je dokonalým příkladem hluboké podmořské jeskyně. Každého návštěvníka – a rozhodně to nemusí být jen potápěč – už na první pohled doslova uhrane až zářivě modrá voda, kterou od okolní hladiny každý hravě odliší. Intenzivní barva, jež dává díře její jméno, vychází z kontrastu čisté vody a bílého písku na dně. Pohlcování červeného a žlutého světelného spektra vodou pak ještě umocňuje hluboké modré tóny, které se stávají intenzivnějšími, čím hlouběji se člověk odváží ponořit.

Vzkaz z doby ledové

Modré díry, jako je ta Deanova, jsou pozoruhodnými důkazy o geologických změnách na naší planetě, jde o odkaz, pocházející z doby ledové, kdy byla hladina oceánů výrazně nižší. Když se potom začalo oteplovat a hladina moře se postupně zvedla, zaplavila i tyto dříve suché oblasti a vytvořila tuto doslova unikátní podmořskou krajinu. Vědci předpokládají, že Deanova modrá díra vznikla přibližně před 15 000 lety, ale ani přes intenzivní výzkum stále zůstává její přesný původ a způsob, jakým byla zformována, záhadou.

Druhá nejhlubší na světě

Neobyčejný přírodní útvar, jakým Deanova modrá díra beze sporu je, sahá do úctyhodné hloubky 202 metrů, čímž si vysloužila “titul” druhé nejhlubší modré díry na světě – hned po té Dračí v Jihočínském moři, která se spustila do nitra země plných tři sta metrů. Ponořit se do takové hloubky, je samozřejmě i pro zkušeného potápěče hodně tvrdý oříšek, který si dovolí rozlousknout jen ti opravdu nejlepší s odpovídajícími schopnostmi, dovednostmi, certifikáty a logicky také s nejmenší dávkou pudu sebezáchovy. Strach o vlastní život tady prostě nemá co dělat.

Nezapomenutelný zážitek

Potápění v Deanově modré díře je podle těch, kteří se k takovému riskantnímu počinu odhodlali, skutečně jedinečným zážitkem. Křišťálově čistá voda a fascinující podmořské útvary nabízejí potápěčům a freediverům neobyčejný pohled na úchvatný a před suchozemským světem dobře utajený podmořský svět. Na své si přijdou ale i ti, kteří se rozhodnou plavat jen při povrchu. Také odtud na ně čeká jedinečný pohled na korálové útesy a další podmořské živočichy.

Úcta k přírodě je základ

I přes svou až magicky přitažlivou krásu, je Deanova modrá díra plná nebezpečí, jímž se před nikým ani nesnaží tajit. Hluboko uvnitř podvodního světa mohou potápěči rychle ztratit orientaci a temnota, nečekané proudy a náhlé změny podmínek přinášejí tak složité zkoušky, které mohou být pro nezkušeného potápěče osudné. Proto je nezbytné dodržovat bezpečnostní opatření a hlavně s velkou úctou respektovat přírodní síly, jež tuto modrou díru ovládají. Dobrodruzi, které Deanova modrá díra přitahuje doslova jako magnet, musí být s touto podmínkou srozuměni, jinak bezhlavě a hloupě riskují život. Komu se ale podaří dodržet všechna nepsaná pravidla, na kterých si příroda v těchto místech trvá, odnese si zpět domů zážitky, na které do konce života nezapomene.

Zdroj: Youtube

Bahamy jsou prostě kouzelné

Dvousetmetrová modrá díra ale rozhodně není jediným lákadlem Baham. V jejím těsném sousedství se například nachází překrásné pláže s bílým pískem, jež jsou ideální pro relaxaci a opalování. Ti, kteří touží po dalším dobrodružství, mohou prozkoumat nedotčenou přírodu ostrova Long Island, navštívit přírodní rezervace nebo si zarybařit. Možností, jak na Bahamách strávit nezapomenutelné chvíle, je zkrátka nepřeberné množství.

Zdroje: wikipedia, bahamas, atlasobscura