Češi ve Slavonii: Historie a současnost

Začátek české přítomnosti v této části Chorvatska se datuje ke konci 18. století. Na výzvu knížete Jankoviče, který sháněl zručné řemeslníky a rolníky, aby se ujali půdy v jeho državách, přišli první čeští osadníci. Odpověděli na výzvu a stali se pilířem místní komunity.

Zdroj: Youtube

První generace těchto osadníků nejen obdělávaly půdu, ale zanechaly po sobě také hlubokou kulturní stopu. Jako důkaz toho je zde historický pivovar s poetickým názvem Staročeško, který byl založen ještě před legendárním plzeňským pivovarem.

Ovšem pivovar je jen špičkou ledovce. Daruvar a jeho okolí je známé svou vinařskou tradicí. S oblibou si místní pochutnávají na výborném Savignon Blanc, které zde má dlouholetou tradici a několik ocenění. Pro milovníky vína je Daruvarská vinná stezka nezapomenutelným zážitkem, kdy se spojí víno, historie a kultura do jedné harmonické symfonie.

Kultura, tradice a pýcha

Místní Češi jsou pyšní na svou historii a dědictví. Většina z nich sice pracuje v zemědělství, ale dokázali si zachovat svou kulturní identitu uprostřed rozmanitého národnostního spektra Slavonie. Ačkoliv nejsou v oblasti většinou, jejich kultura je silně přítomná a viditelná.

Škola Františka Buriana, školka Ferdy Mravence, časopis Jednota nebo pěvecký soubor Holubička – vše svědčí o hlubokých kořenech české komunity v tomto regionu. Ale ještě více mluví o jejich hrdosti na svou kulturu.

Kulturní akce a oslavy

A jak by to bylo s kulturou bez festivalů a oslav? Vinodar je jedním z největších svátků města, oslava vína, která má hluboké historické kořeny. Průvod alegorických vozů, hudební vystoupení, představení tradic, vše spojuje místní obyvatele v jednu velkou oslavu.

Masopust v Končenicích, Dny české kultury, Dožínky, Dny piva – to vše jsou akce, které ukazují vitalitu české komunity v Chorvatsku. Jsou to nejen oslavy tradic, ale také příležitosti k setkávání, sdílení a upevňování vazeb.

Chorvatský Daruvar je jedním z těch míst, které by měly být v hledáčku každého Čecha. Nejen pro svou bohatou historii a kulturu, ale i pro inspirativní příběh české komunity, která se i po staletích dokázala udržet silná a hrdá. Je to důkaz toho, že česká kultura je živá a silná, i když je daleko od domova. V Daruvaru najdete kousek Česka uprostřed chorvatské Slavonie.

Zdroje: novalja.cz, lidovky.cz, cs.wikipedia.org