Nejteplejší a nejníže položené místo na zemi jako by mělo spoustu prvenství. Třeba nejbizarnější nebo nejžlutější.

Za nejteplejší obydlené místo světa se považuje Dallol v Etiopii. Je však pravda, že už není obydlené v pravém slova smyslu; většina obyvatel se již odstěhovala. Celoroční průměrná teplota zde dosahuje 34,4 °C. Dallol se nachází na okraji Afarské (Danakilské) prolákliny, kde se země propadá o 116 metrů pod úroveň moře, a drží prvenství i v nejníže položeném místě na světě. Nedaleko leží také stejnojmenná sopka

Dallol je neobyvatelný, ale jeho nádherné barvy – oranžová, zelená a žlutá – přitahují ročně mnoho návštěvníků Dallol je neobyvatelný, ale jeho nádherné barvy – oranžová, zelená a žlutá – přitahují ročně mnoho návštěvníků Zdroj: Shutterstock

Danakilská proláklina se nachází na severu Etiopie, daleko od obydlených oblastí. Nehostinná krajina se nepodobá žádné jiné na zemi. Je tvořená solemi přítomnými v půdě, vroucí vodou bublající z horkých pramenů a jedovatými plyny ucházejícími z podzemí. 

Zdejší sopka Dallol naposledy explodovala v roce 1926. A právě tento výbuch vytvořil tuto neskutečnou krajinu. Vrchol sopky je 48 metrů pod úrovní moře, zároveň se jedná o jedno z nejhůře dostupných míst na planetě. Pro místní však požehnáním – stalo se důležitou zásobárnou soli.

Zapomenutí Afarové

Jediní lidé, kteří v místě žijí – Afarové – obývají také Etritreu a Džibutsko. Někdy se pro toto etnikum užívá označení Danakilové, pro severní Afary a Adelové (či Adalové) pro jižní Afary, podle dřívějšího Adalského sultanátu. Afarové jsou kočovnými pastevci a zemědělci.

Ale už i Afarové se z osady téměř vystěhovali a od roku 2005 je etiopským statistickým úřadem osada vedena jako město duchů.

Nehostinná krajina se nepodobá žádné jiné na zemi Nehostinná krajina se nepodobá žádné jiné na zemi Zdroj: Shutterstock

Město duchů

Dallol je neobyvatelný, ale jeho nádherné barvy – oranžová, zelená a žlutá – přitahují ročně mnoho návštěvníků. A někteří lidé tam dokonce chodili za prací – těžila se zde sůl (potaš, tj. hygroskopická sůl kyseliny uhličité). O sůl nejprve začali projevovat zájem Evropané, později se pokoušeli i Američané nebo Indové. Výsledkem jsou tisíce rozesetých solných dolů po celé oblasti. Většina zaměstnanců místo již opustila, ale někteří zůstávají. A Etiopie tak má svoje město duchů.

Čtěte také

Rakouské Attersee

Čtěte také

Falešné moře u sousedů: Rakouské Attersee se znovu otevřelo turistům

Těžit se začalo na začátku 20. století a přestalo se v 60. letech. Většina budov byla vyrobena z bloků soli, a tak z města kvůli extrémně agresivnímu prostředí téměř nic nezůstalo.