Nález z hlubin

Jen pár let po hurikánu Ivan se rybáři v Mexickém zálivu začali setkávat s neobvyklým jevem. Zjistili, že nedaleko pobřeží Alabamy se vytvořila nová úrodná oblast pro rybolov. Potápěč, poháněn zvědavostí, se rozhodl zjistit, co se na tomto místě skrývá. Jakmile se ponořil, narazil na fascinující podmořský svět. Cypřišový les, který vypadal jako vystřižený z pohádky, hostil pestrou paletu mořských tvorů. Od želv, pavouků, žraloků až po nesčetné druhy ryb. Vše vytvářelo dokonalý ekosystém pod vodou.

Zdroj: Youtube

Co říká prastarý les?

Ben Raines, zkušený ekologický novinář, který se pustil do pátrání po pravdě, to popsal slovy: "Vypadalo to, jako by někdo vzal moderní cypřišový les a vysadil ho na dno." Tímto jedinečným nálezem byl učiněn první krok k odhalení tajemství, jež se ukrývalo pod hladinou moře po tisíciletí.

Následovala akce vědců, kteří se pustili do zkoumání stromů, což se ukázalo jako výzva sama o sobě. Po prozkoumání kůry z mořského dna odhalili, že stromy v tomto lesním podmoří jsou staré neuvěřitelných 50 000 až 60 000 let. Zničila je doba ledová, během níž stoupající vody způsobily, že tento kdysi pevninský les zmizel pod hladinou.

Alarmující výzva pro současnost

Vědci vědí, že Země prochází cykly doby ledové, kdy se ledovce rozšiřují a opět ustupují. "Příroda má svůj vlastní kalendář. Ledovce rostou asi 90 000 let, pak se zhruba 10 000 let během teplejších období rozpadají," vysvětluje Martin Becker, paleontolog z Univerzity Williama Patersona. Teoreticky by nás čekala další doba ledová, ale náš masivní výstřel oxidu uhličitého do atmosféry změnil předpovědi. "Může to znamenat, že jsme dobu ledovou oddálili o deset tisíc let," dodává Becker.

Budoucnost v nejistotě

Becker však varuje: "Pokud myslíte, že tím je problém vyřešen, mýlíte se. Místo ledu máme nyní stoupající mořské hladiny, které mohou pohřbít pobřežní oblasti a města pod vodou, stejně jako ten prastarý les."

Prastarý cypřišový les nám tak nese dvojí poselství. Na jedné straně ukazuje neuvěřitelnou sílu a odolnost přírody. Na druhé straně však dává jasně najevo, že naše současné činy mají dalekosáhlé důsledky. Příběh tohoto lesa je nejen fascinujícím archeologickým objevem, ale také varováním, které bychom neměli přehlížet.

Ačkoliv je nález 60 tisíc let starého lesa z odborného hlediska fascinující, je zároveň neklidným symbolem naší vlastní budoucnosti. Příběh, který začal objevem potápěče, nás možná navede na cestu k lepšímu pochopení toho, jak chránit naši planetu před daleko větší katastrofou, než jakou představoval hurikán Ivan.

Zdroje: nypost.com, edition.cnn.com, thesun.co.uk