Jak se čtvercové vlny tvoří?

Čtvercové vlny, známé také jako křížové vlny, se vytvářejí, když se vlny setkávají pod určitými úhly. Formují se pak do vzoru, který se podobá šachovnici. Přestože čtvercové vlny mohou vypadat velmi efektně, představují velké nebezpečí. I zdánlivě neškodné vlnky ve tvaru čtverců mohou zahnat plavce, surfaře či loď daleko na otevřené moře. Pokud se k tomu přidají silné proudy, dokáží tyto vlny snadno stáhnout člověka i pod hladinu.

Na nebezpečné čtvercové vlny můžete narazit také v Chorvatsku. Naposledy se tento jev objevil na pláži ve Splitu. Split, známý svými krásnými plážemi a živým nočním životem, je oblíbenou destinací pro turisty z celého světa.

Bačvice: Srdce Splitu

Nejoblíbenější pláží ve městě Split je Bačvice. Tato pláž je proslulá svým zlatým pískem a mělkou vodou, které ji činí ideálním místem pro rodiny s dětmi. Bačvice je také centrem městského nočního života, s řadou barů a klubů těsně u pláže. V moři u pláže se turisté rádi oddávají také nejrůznějším vodním sportům.

Čtvercové vlny na pláži Bačvice

Přestože je tato pláž většinu roku bezpečná, občas se právě zde objevují čtvercové vlny. Podle Dr. Ivici Vilibić, vědecké poradkyně Ústavu oceánografie a rybářství, jsou čtvercové vlny na pláži Bačvice poměrně běžný jev, ale naštěstí nejsou tak nebezpečné jako na jiných místech ve světě.

Zdroj: Youtube

I když čtvercové vlny zachycené na pláži ve Splitu nemusejí představovat tak velké nebezpečí, lidé by se měli mít na pozoru. A jakmile nezvykle tvarované vlny spatří, raději by měli co nejrychleji vylézt z moře. Byla by škoda si zkazit letní dovolenou nějakou nepříjemnou událostí.

Krása a nebezpečí přírody

Čtvercové vlny jsou příkladem toho, jak může být příroda nádherná, ale také potenciálně nebezpečná. Je důležité vzít tento fenomén vážně a mít respekt k moři a jeho síle. Ať už jste dobrodruh toužící po vzrušení, nebo hledáte klidné místo k odpočinku, vždy je důležité sledovat podmínky a mít se na pozoru před potenciálními nebezpečími. Takže pokud jste na dovolené v Chorvatsku a narazíte na tyto fascinující, ale zrádné vlny, buďte opatrní a užívejte si pohled na netradiční čtvercové vlny z bezpečí břehu.

Zdroje: turistickeprice.hr, lodninoviny.cz, splitcurated.com