Ostrov Cres ležící v Kvarnerském zálivu patří mezi největší ostrovy Chorvatska. Severní a jižní část ostrova jsou dramaticky odlišné. Na severu se rozkládají rozsáhlé submediteránní lesy, které vytvářejí ohromující paletu zeleně. Naopak jižní část je otevřenější s rozlehlými pastvinami, hustými křovinami a holou půdou. Strmé útesy zdobí jak severní, tak jižní pobřeží, zatímco východní pobřeží je tichým koutem v přírodní rezervaci.

Tajemství chorvatského Kvarnerského zálivu

Pro ty, kteří touží po útěku od davů na pevnině, je ostrov Cres dobrou volbou. Skryté zátoky, kde panuje klid a kde je křišťálově čisté moře, lákají návštěvníky k odpočinku a relaxaci. Starověké pozůstatky a zajímavé místní tradice pak dodávají ostrovu neodolatelné kouzlo. Ostrov je také domovem jednoho z nejhlubších sladkovodních jezer ve východní Evropě, Vranského jezera, a žije zde ohrožený sup bělohlavý.

Kromě přírodního bohatství je ostrov známý svými plážemi. Můžete si vybrat z dlouhého pobřeží s mnoha plážemi a zátokami, které lákají ke koupání a opalování. Pláž Sveti Ivan, známá také jako Lubenice, patří mezi nejvýznamnější a nejoblíbenější pláže v Chorvatsku. Tato oblázková pláž pod obcí Lubenice vás překvapí svým jedinečným kouzlem. Pokud preferujete písečné pláže, nedaleko Valunu najdete dvě fantastické pláže obklopené borovicemi, které jsou ideální pro rodiny s dětmi. Další oblíbenou pláží s krásnými výhledy na moře a útesy je Sveti Jakov.

Starověké poklady a tradiční kouzlo

Na ostrově Cres najdete několik malebných a historických vesnic, které stojí za návštěvu. Mezi ně patří například městečko Cres, které je hlavním sídlem ostrova. Jeho úzké uličky a kamenné domy vytvářejí autentickou atmosféru a nabízejí možnost prozkoumat bohatou historii místa. Ve vesnici Lubenice se můžete projít úzkými uličkami a obdivovat pohled na moře z výšky. Většina vesnic na ostrově má také malebné restaurace a taverny, kde si můžete vychutnat tradiční chorvatskou kuchyni a čerstvé mořské plody.

Zdroj: Youtube

Pro milovníky přírody je na ostrově Cres také dostatek možností k turistice a outdoorovým aktivitám. Můžete se vydat na pěší túru po stezkách, které vás provedou krásnou krajinou, nebo si pronajmout kolo a projet se po ostrově. Přírodní rezervace Tramuntana je ideálním místem pro procházky a pozorování ptáků, zatímco skalní stěny v blízkosti města Osor jsou oblíbeným místem pro horolezce.

Každý si zde přijde na své. Kdo miluje panenskou přírodu, olivové háje, divoké útesy a romantické pláže, ale chce se vyhnout davům turistů a přeplněným letoviskům, se bude na ostrově Cres cítit perfektně.

Zdroje: theguardian, visitcres, bestofcroatia