Město, které vzdoruje extrémům

Coober Pedy, město, které se nevzpírá extrémům, ale přizpůsobuje se jim. Ve vnitrozemí Jižní Austrálie se skrývá hodně nevšední lokalita. Se svými necelými 1800 obyvateli je Coober Pedy útočištěm pro ty, kdo se nehodlají vzdát extrémních klimatických podmínek. Místo toho se však rozhodli žít jinak – pod zemí.

Historie a těžba opálů

Historie tohoto města se začala psát v roce 1915, kdy skupina zlatokopů vedená Jimem Hutchisonem narazila na záhadné kameny při svém pátrání po vodě. Ukázalo se, že jde o opály a jejich nález vedl k založení podzemního města.

Dnes je Coober Pedy, jehož název v jazyce místních obyvatel znamená "bílý muž v díře", největším světovým dodavatelem tohoto vzácného drahokamu. Právě těžba opálů je jedním z důvodů, proč se obyvatelé rozhodli přesunout své domovy do podzemí. Druhým, stejně důležitým důvodem, jsou extrémní teploty, které zde v létě dosahují až 50 stupňů Celsia. Ale pod zemí, teploty zůstávají mezi 23 a 25 stupni Celsia, bez ohledu na to, jaké je venku počasí.

Život pod zemí

Podzemní domy, restaurace a dokonce i kostely jsou zde samozřejmostí. Jde o unikátní způsob bydlení, který je navíc překvapivě pohodlný. Domovy jsou totiž v létě příjemně chladné a v zimě naopak hřejí. Interiéry jsou plně vybavené a k dispozici je i elektřina. Pro obyvatele je neocenitelnou výhodou, že pokud potřebují rozšířit své obydlí, stačí pokračovat v kopání. A kdo ví, třeba náhodou narazí na drahý opál.

Zdroj: Youtube

Zábava pod sluncem a hvězdami

Coober Pedy je město plné kontrastů a nabízí mnoho aktivit pro turisty. Můžete si například zkusit "noodling", což je hledání opálů v rubanině usazené při těžbě. Tato aktivita určitě stojí za vyzkoušení, protože nejhezčí opály často dosahují vyšší ceny než diamanty. Mimo město je možné také navštívit golfové hřiště, které se rozkládá podél pustého vnitrozemí. Hráči sem chodí díky vysokým teplotám pouze večer a používají fluorescenční golfové míčky.

Coober Pedy ve filmu

Coober Pedy však přitahuje návštěvníky nejen svým neobvyklým způsobem života, ale také svou rolí v hollywoodských filmech. Oblast se stala oblíbenou kulisou pro natáčení science-fiction filmů jako Šílený Max pod Kopulí hromu, Klokan Jack nebo Černočerná tma. Věhlas tohoto města dokresluje skutečnost, že vesmírná loď z filmu Černočerná tma stále stojí ve městě, nyní pokrytá červeným prachem.

Jiný způsob života

Coober Pedy je opravdu neobyčejným místem. Je to město, které se podařilo přizpůsobit nehostinnému prostředí tak, že se stalo unikátní destinací. Ať už jste dobrodruh, milovník přírody, fanoušek filmů nebo jen někdo, kdo hledá neobvyklé zážitky, Coober Pedy je místem, které byste měli navštívit. Jednou navždy změní váš pohled na to, co znamená "bydlet".

Zdroje: exploringsouthaustralia.com.au, allthatsinteresting.com, thetravel.com