Web Prague Morning založený pod taktovkou italsko-české komory, který poskytuje přehled o dění v Praze právě cizincům a studentům, se rozhodl zjistit, co je nejvíc zajímá a dal tak přistěhovalcům možnost zeptat se na cokoliv chtějí. Dotazy se týkaly nejčastěji jídla, pití, a dokonce i našeho slovníku!

Jaké otázky padaly nejčastěji?

  • Kam to jídlo dáváte? Jak toho můžete tolik sníst?
  • Proč na všechno dáváte hnědou omáčku?
  • Proč je vaše jídlo ještě horší než to anglické?
  • Proč máte stovky pizzerií?
  • Proč je pivo levnější než voda?
  • Proč cizinecká policie nemluví anglicky?
  • Proč lidé v tramvajích tak smrdí? To nemáte deodoranty?
  • Proč nosíte ponožky v sandálech?
  • Proč v každé větě říkáte "ty vole"?

Tak schválně, jak byste na tyto, leckdy bizarní dotazy, odpověděli vy?

Rubrika Český šok na serveru Lidovky.cz se také věnovala cizincům a jejich názorům na českou kulturu. Na kterých věcech se cizinci žijící v Česku shodli?

Čeští muži jsou podpantofláci

Cizinci, jenž byli osloveni mají jasno. Čeští muži jsou podle nich podpantofláci, kteří poslouchají své krásné české ženy na slovo. Jak to máte doma vy? Souhlasíte s tímto názorem? Jiní si zase všímají rasismu a toho, že si Češi na všechno stěžují. A které zvyky jsou pro přistěhovalce jen těžko pochopitelné: Například zabíjení kaprů na Vánoce.

Je tu cítit rasismus

Se svými zkušenostmi se podělil Kanaďan Brad McGregor: „Myslím, že Češi jsou upřímní, laskaví, velmi kreativní a kosmopolitní. Za ty roky jsem měl jen velmi málo negativních zkušeností. Ale zas je tu poněkud skrytý, někdy zjevný rasismus zejména proti romské menšině, který mě uráží. Jako přistěhovalci mi to hodně vadí. V Torontu, kde existuje více než 140 jazyků, kterými hovoří více než 200 etnických skupin, je nemožné poskytnout jakoukoli legitimitu k úplnému rasismu. Slýchám o pracovní etice, ukradených pracovních místech, sociálních pijavicích a genetických predispozicích."

Moc si stěžujeme

Neustálé stěžování si na vše a věčně špatná nálada, která je prý patrná, je dalším nešvarem, jenž cizinci na Češích pozorují. „Vadí mi, že si lidé hodně stěžují, ale sami nedělají nic, aby se situace zlepšila. Ačkoliv jsou si vědomi svých problémů, děti jsou vychovávány ke stejnému způsobu myšlení – stěžovat si a nic s tím dál nedělat," popisuje svůj názor na českou populaci Kolumbijka Sandra Choles.

Zpravodajství stojí za starou belu

Polka, jež žije delší dobu v Česku, se zase pozastavuje nad kvalitou českých médií: „"Máme tedy skandál "Clinton-Lewinsky", akorát po česku. Podváděl Petr Radku? Může Jana za krizi jejich manželství? Řešit takovéto, s prominutím, kraviny v okamžiku, když se odhaluje velká korupční kauza, mi přijde dost nemístné. Lidé prostě některé věci vědět nechtějí, nebo spíš jim nerozumí. Raději budou remcat na "modré kmotry" a "zloděje", aniž by si pořádně přečetli zprávy. Prostě "ztraceno v komunikaci." Doufám, že to nedopadne tak, že si za pár let vzpomeneme jen na to, kdo měl s kým poměr. Tím více si teď vážím věcného a rozumného zpravodajství."

Souhlasíte s oslovenými cizinci a jejich názory?

Zdroje: www.expres.cz, eurozpravy.cz, www.lidovky.cz