Příběh moderního kanalizačního systému Prahy je spojen se jménem anglického inženýra Williama H. Lindleye. Byl to právě on, kdo na přelomu 19. a 20. století navrhl revoluční systém odvodu a čištění splaškové vody. Systém složený ze sedmi kmenových stok a pokrývající více než 4500 km je stále základem infrastruktury hlavního města, která dnes slouží více než 1,24 milionu obyvatel.

Zdroj: Youtube

Historický skvost pod centrem Prahy

Centrum Prahy je domovem jedinečného jednotného kanalizačního systému, jehož nejstarší části pocházejí právě z Lindleyovy éry. Architektonické a inženýrské skvosty byly vybudovány s ohledem na trvanlivost, jak dokazuje jejich stále bezproblémová funkčnost. Nejenže byly tvořeny hladkými cihlami, aby se zabránilo usazování odpadu, ale také měly specifický vejčitý profil, který optimalizoval tok vody.

Srdce kanalizačního systému

A právě v srdci tohoto systému, na místě, kde by ho málokdo hledal – na samém Staroměstském náměstí – se nachází Cizinecký vstup. Jedná se o spojnou komoru, odkud začíná stoka A, hlavní tepna pražského kanalizačního systému. Sledovat její cestu znamená prozkoumat část metropole – od Pařížské ulice přes Stromovku až po Ústřední čistírnu odpadních vod v Bubenči.

Moderní obnova a návrat do minulosti

Cizinecký vstup byl v letech 1995 až 1996 kompletně obnoven a nyní Pražské vodovody a kanalizace nabízejí jedinečnou příležitost nahlédnout do jeho útrob. Komentovaná prohlídka prostoru nabízí návštěvníkům možnost ponořit se do historie a techniky jednoho z nejdůležitějších systémů města.

Prohlídky hlubin

Pokud vás tedy láká odhalit tajemství skrytých hlubin metropole, neváhejte. Vstup je pro návštěvníky zdarma, avšak míst není mnoho, proto je nutná registrace na stránkách PVK pvk.cz. Komentované prohlídky začínají v 9:30 a končí v 16:30. V podzemí přitom strávíte asi 20 minut.

Takže, pokud hledáte neobvyklý a napínavý zážitek během své návštěvy Prahy, neváhejte se zaregistrovat. Je to skvělý způsob, jak prozkoumat město z jiného úhlu pohledu a objevit jeho skryté poklady. Dejte si datum do kalendáře a přijďte si užít vzrušující dobrodružství pod Staroměstskou radnicí!

Zdroje: vyletnik.cz, vodarenstvi.cz, praha.eu