Čína, země unikátních staveb

Čína je země, jež nás neustále překvapuje svými jedinečnými stavbami a stavebními podivnostmi. Mezi těmito fascinujícími konstrukcemi se nachází i osmipatrový bytový panelový dům, který je známý jako „číslo 28 v ulici Yongxing Jie“. Nachází se v Kantonu, hlavním městě provincie Guangdong na jihu Číny. Nevšední příběh tohoto domu se začal psát v roce 2008, kdy se lokalita stala cílem plánované demolice kvůli výstavbě tunelu Zhoutouzui, jenž měl propojit Haizhu s Fangcunem přes Perlovou řeku.

Zdroj: Youtube

Odvážný odpor obyvatel

Mnoho lidí v této čtvrti souhlasilo s developery a rozhodlo se své domy prodat a přestěhovat se na jiná místa. Avšak tři odvážní obyvatelé se odhodlali postavit na odpor. Požadovali výhodnější podmínky a odmítli své domovy opustit, dokud nebudou jejich požadavky splněny. Byli ochotni riskovat a stát se symboly odporu vůči developerskému tlaku.

Bitva o finanční kompenzaci

Jeden z hlavních argumentů odvážlivců byla finanční kompenzace. Ostatní obyvatelé dostali v roce 2011 přibližně 400 000 RMB (1 200 000 Kč), což jim umožnilo koupi jiných bytů. Trojice nespokojených obyvatel však nátlaku developerů nepodlehla a s nabízenou částkou nesouhlasila. Jelikož jednání nikam nevedla, rozhodli se developeři pro změnu plánu. Dům nezbourali, ale plánovaný nadjezd postavili okolo něj.

Mezinárodní pozornost

Zájem o neobvyklý dům vzrostl v roce 2015, kdy byla zprovozněna nová část tunelu Zhoutouzui. Fotografie ukazující osamocený bytový dům uprostřed rušného nadjezdu se staly virálními a tato urbanistická kuriozita začala získávat mezinárodní pozornost.

Bydlet ve výškovém osmipodlažním domě obklopeném dopravními proudy a konstantním ruchem se jeví být náročné, ale Guo Zhiming a jeho bratr, poslední obyvatelé tohoto bytového domu, nejsou ochotni ustoupit. Odmítají se ze svého domova vystěhovat, ačkoli prakticky nemají žádnou naději na to, že by byli odškodněni. Navzdory své náročné situaci mají stále přístup k elektřině a vodě, což jim ulehčuje život, a místní autobusové nádraží i supermarkety jsou stále dostupné pěšky.

Symbol odvahy a neústupnosti

Dům „číslo 28 v ulici Yongxing Jie“ se stal symbolem neústupnosti a odvahy, odolávající vývoji a rozvoji moderní infrastruktury. Neobvyklá stavba se stala turistickou atrakcí a přitahuje zvědavé pohledy kolemjdoucích. A i když to může působit jako zvláštní rozhodnutí, je třeba uznat odvahu a odhodlání těchto obyvatel, kteří odmítají nechat svůj domov zbořit a přesídlit jinam.

Zdroje: random-times.com, odditycentral.com, wonderfulengineering.com