Neobvyklá divadelní scéna přírody

Jednou z nejdůmyslnějších palet přírodních fenoménů je jistě hora Gandang v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny. Je známa svou mimořádnou schopností "porodit" kamenná vejce každých 30 let. Nicméně to, co tato vejce činí naprosto jedinečnými, je jejich dokonale hladký povrch a jejich záhadný modrý odstín. Unikátní jev již mnoho let přitahuje pozornost geologů, vědců i místních obyvatel.

Zvláštní dary z hlubin Země

Chan Dan Ya, jak místní útes označují, je místem tohoto zvláštního jevu. Na první pohled může šest metrů široký a dvacet metrů dlouhý útes vypadat docela obyčejně. Ale když dojde na "porod" kamenných vajec, promění se útes ve fascinující divadlo přírody. Každých 30 let se od útesu oddělí vejce, které pak spadne dolů na zem, kde ho čeká šťastný nálezce.

Ochránci unikátního pokladu

Příběhy o hoře "rodící vejce" se šíří již staletí mezi místními obyvateli. Vejce, které se zrodí z hory, jsou téměř dokonale kulatá a jejich velikost se pohybuje mezi 20 až 60 centimetry. Jejich povrch je téměř dokonale hladký a po vyleštění se mohou zářivě odrážet na slunci. Tato vejce jsou pro místní obyvatele cenným pokladem a věří, že jim přinesou štěstí a bohatství.

Zdroj: Youtube

Nejblíže k tomuto zvláštnímu místu leží vesnice Gulu, kde žije asi 250 000 členů etnické skupiny Shui. Šuejové jsou jednou z 56 oficiálně uznaných etnických skupin v Číně a jejich kořeny sahají až do období před dynastií Chan. Ačkoli vesnice Gulu je relativně malá, její obyvatelé jsou pevně spojeni se svou zemí a kulturou. Zásadní je také jejich propojení s vodou, koneckonců i jejich jméno Shui znamená v překladu "voda".

Místní obyvatelé vesnice Gulu tvrdí, že od objevení tohoto fenoménu bylo nalezeno více než 100 kamenných vajec, z nichž většina je stále ve vesnici. Některé byly prodány nebo ukradeny, ale většina zůstává v rukou místních obyvatel, kteří si jejich nalezení velmi cení. Vejce jsou považována za symbol prosperity a bezpečí, a můžeme je najít téměř v každém domě ve vesnici.

Původce kamenných vajec

Kamenná vejce jsou velkou záhadou i pro vědce, kteří dodnes nedokázali s jistotou určit, jak a proč vznikají. Geologické studie naznačují, že kamenná vejce a okolní horniny vznikly v období kambria, před zhruba 500 miliony let. Geologové spekulují, že oblast byla kdysi pod vodou a že proces sedimentace a eroze přispěl k formování těchto zvláštních útvarů.

Krása nevysvětlitelného

Příroda nikdy nepřestává ohromovat svou kreativitou a proměnlivostí. Hora Gandang a její záhadná modrá vejce jsou příkladem toho, jak může příroda překvapovat a očarovat i po tisících letech své existence. Bez ohledu na to, jak vznikají tato zvláštní modrá vejce, jedno je jisté – hora bude pokračovat ve své úloze divadla přírodních zázraků, přitahovat turisty, vědce a obdivovatele z celého světa.

Zdroje: mybestplace.com, ancient-origins.net, odditycentral.com