Jakou nejsložitější křižovatku jste už museli řešit? Pro někoho je strašákem ta za pražským Barrandovským mostem, jiní mohou mít problémy s křižovatkou v Modleticích, která zabírá neuvěřitelných šestatřicet hektarů, další se děsí té u Futura v Brně a náhodní neznalí návštěvníci Hradce Králové budou mít jistě zamotanou hlavu z kruhového objezdu na okruhu městem, kde se v jeho půli mohou potkat s překvapivě umístěnými semafory. Každý, nebo alespoň většina, z řidičů má svého strašáka, místo, kterým zkrátka neradi projíždíme. Co ale mají říkat Číňané z Čchung-čching, kterým tamní inženýři postavili opravdu unikátní mimoúrovňovou křižovatku?

Pětipatrová křižovatka

Co je na zmiňované křižovatce tak zajímavého? Pro místní už asi nic moc, protože byla zprovozněna v roce 2017, a tak si na ni tamní řidiči měli možnost za šest let zvyknout. Pro nás ostatní už jen pohled na ni vyvolává děs a nahání husí kůži. Jde totiž dokonce o pět pater silnic nad sebou s celkem patnácti nadjezdy, přičemž každá vede jinam a jedno špatné odbočení může vyvolat pocit, že se z jejího labyrintu řidič už nikdy nemůže vysvobodit.

Opravdu velké město

Je pravda, že zorganizovat dopravu ve městě Čchung-čching musí dát zabrat i těm nejlepším logistikům. Vždyť se jedná o bezmála pětatřicetimilionové město a počítáme-li k jeho centru i okrajové aglomerace, jde až o padesát milionů obyvatel. To je pět Českých republik na jednom přelidněném místě o rozloze na 82 400 km²! Navíc sem přijíždějí a přilétají turisté i obchodníci z celého světa a ty je třeba někudy dopravit ze tří letišť a nespočtu nádraží do centra. Kudy jinudy, než právě po silnici.

Křižovatka může za přezdívku města

V průběhu své dlouhé historie získalo město oficiální název v překladu zní Dvojitá slavnost a stanovil jej císař Kuang-cung v roce 1189 jako připomínku svých dvou korunovací, které proběhly právě tady. Kromě toho je ale také s ohledem na podnebí, které zde panuje, známé také jako Město mlhy nebo kvůli blízkému pohoří také Město hor. Nová doba Čchung-čchingu přinesla ještě jednu přezdívku, s níž by jistě mnozí motoristé souhlasili. Říká se mu Město, ze kterého již nevyjedete. A to i přesto, že stavitelé této monstrózní křižovatky přísahají na její přehlednost a jednoduchost.

Zdroj: Youtube

Quiyang nezůstává pozadu

Kdyby ale bylo některému z řidičů i tohle málo, nabízí na čínské poměry nedaleký “pouze” čtyřmilionový Guiyang v provincii Guizhou dopravní uzel s celkem jedenácti rampami a osmi vjezdy a výjezdy. Také tahle křižovatka se honosí pěti patry. Zdá se, že čínští silničáři mají opravdu nervy ze železa – a místní řidiči také. Pustili byste se bez navigace na některou z takových silnic?

Zdroje: idnes, globaltimes, wikipedia