Město ledních medvědů a gravitačních anomálií

Do malého městečka na severu Kanady se vždy na počátku zimy stahují lední medvědi. Trpělivě tu čekají, než zamrzne moře a oni se budou moci vydat na každoroční lov tuleňů. Churchill si za svůj domov vybrali i obří kytovci, konkrétně běluhy severní. Do městečka nevede silnice, takže autem sem nedojedete. Musíte se spolehnout na letadlo, vlak nebo loď. Právě medvědi a velryby přitahují do města řadu milovníků přírody. Ještě větším lákadlem je však neobvyklá geografická poloha městečka a jeho gravitační anomálie. Je to něco, co dělá z Churchillu vědecký zázrak.

Gravitace v této oblasti je skutečně mírně nižší než ve zbytku světa. Není to tak výrazné, že byste mohli skákat jako Buzz Aldrin na Měsíci, ale je to vědecký fenomén, který do lokality přitahuje zvídavé turisty z celého světa. Zatímco pro běžnou populaci je pokles gravitace téměř nepostřehnutelný, pro vědce znamená úchvatnou možnost zkoumat zákony fyziky.

Jak ledovce ovlivňují gravitaci

Jednou z hlavních teorií, které vysvětlují tuto anomálii, je, že gravitace je úměrná hmotnosti a že Hudsonův záliv, kde se nachází Churchill, kdysi pokrýval jeden z největších ledovců na světě. Když tento ledovec ustoupil, hmotnost oblasti se dramaticky změnila, a tím se změnila i gravitace.

Teorii podpořila data získaná z dvojice družic NASA vypuštěných v roce 2007. Družice měří s ohromující přesností změny na zemském povrchu, což jim umožňuje zkoumat, jak odchylky ovlivňují klima a gravitaci.

Zdroj: Youtube

Další teorie předpokládá, že ústup ledovců měl vliv na geologickou strukturu země pod zálivem, což mělo za následek změny v gravitaci. Horniny pod touto oblastí jsou pomalu stahovány dolů k jádru, čímž se mění hmotnost a gravitace.

Úžasné možnosti pro vědce

Existuje několik dalších teorií, které se pokoušejí vysvětlit gravitační anomálii v Manitobě. Jedna z nich zahrnuje pohyb hornin v plášti planety, které jsou pomalu stahovány dolů směrem k jádru, čímž se mění hmotnost a gravitační síla.

Ať už jsou důvody jakékoli, tento tajemný kraj Hudsonova zálivu a jeho malá města, jako je Churchill, nám připomínají, že svět je plný záhad a tajemství čekajících na objevení.

Pokud hledáte zážitek, který vám ukáže, že svět kolem nás je plný neuvěřitelných jevů, pak byste se měli do městečka vypravit. Připravte se na dobrodružství a zároveň na to, že ve vás návštěva vyvolá řadu otázek, na které ani vědci zatím neznají odpověď. Churchill vám připomene, že i gravitace, která je jednou z nejjednodušších a nejstabilnějších sil ve vesmíru, může na některých místech vykazovat nečekané chování.

Zdroje: science.howstuffworks.com, express.co.uk, treehugger.com